Evinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?


 Evinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Re/max Piramit kurucusu ve mimar Nurdan Tartanoğlu, evinizi alırken dikkat etmeniz gerekenleri “beş yıllık hayat planınızı yapın”, “ fiyat analizini yapın”, “yasal durumu araştırın”, “kaparo vermekten kaçınmayın” ve “krediler hakkında detaylı bilgi edinin” başlıklarıyla topladı.Hayallerinizi süsleyen eve kavuşmak için harekete geçtiniz. Deniz kıyısı, doğayla baş başa veya şehir merkezi seçimlerinden biri tam da size göre…  Pekiyi yeni yuvanızı satın alırken nasıl ilerlemeli, nelere dikkat etmelisiniz? Uluslararası alanda pek çok ödülün sahibi olan Re/max Piramit kurucusu ve mimar Nurdan Tartanoğlu, evinizi satarken dikkat etmeniz gereken beş önemli konuyu anlattı.

  

Re/max Piramit kurucusu ve mimar Nurdan Tartanoğlu, evinizi alırken dikkat etmeniz gerekenleri “beş yıllık hayat planınızı yapın”, “ fiyat analizini yapın”, “yasal durumu araştırın”, “kaparo vermekten kaçınmayın” ve “krediler hakkında detaylı bilgi edinin” başlıklarıyla topladı.Re/max Piramit kurucusu ve mimar Nurdan Tartanoğlu, kullanmak için gayrimenkul alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken beş önemli husus bulunduğunu belirtiyor.


Evinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Re/max Piramit kurucusu ve mimar Nurdan Tartanoğlu, kullanmak için gayrimenkul alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken beş önemli husus bulunduğunu belirtiyor.


1. Beş yıllık hayat planınızı yapın: Öncelikle ne istediğinize doğru karar verebilmek için en az beş yıllık bir hayat planı yapmalısınız. Çünkü beş yıl içinde –özellikle yeni projelerden aldıysanız- satma noktasına geldiğinizde istediğiniz pirimi yapmayabilir. Dolayısıyla beş yıldan önce satış yapmayacakmış gibi planlama yapmak gerekebilir.


2. Fiyat analizini yapın: İkinci olarak, fiyat analizi yapılmış gayrimenkulleri tercih edin. Bunun için profesyonellerle birlikte çalışın. Vereceğiniz teklifi fiyat analizine göre ayarlayın ve teklifi sizin adınıza müzakere edebilecek bir gayrimenkul danışmanıyla mal sahibine iletin. Böylece kişisel duygular işin içine girmeden daha objektif, doğru bir pazarlık süreci oluşacaktır.


3. Yasal durumu araştırın: Üçüncü önemli konu, gayrimenkulün yasal durumu hakkında bilgi edinmenizdir. Bu bilgiyi ilgili idarelerinden temin etmesini, sizinle birlikte çalışan danışmanınızdan isteyin. Danışmanınız risk varsa size anlatacaktır ve bu riskleri karşılamak için nasıl bir tedbir almamız gerektiğini de gösterecektir.


4. Kaparo vermekten kaçınmayın: Dördüncü olarak, kaparo vermekten kaçınmayın çünkü kaparo alıcıyı koruyan bir enstrümandır, satıcının vazgeçmesine engel olur. Vazgeçmesi durumunda,    -verdiğiniz kaparo kadar- satıcının da size ceza ödeme mükellefiyeti olan bir anlaşma imzalamanız gerekir. Dolayısıyla ön satış sözleşmesi yaparak kaparo vermekten çekinmeyin. Kaparonuz yeddiemin gibi aracı kurumda da bulunabilir, isterseniz mal sahibine de verebilirsiniz. Tabi ki kurumsal firmalarda aracı kurumda bulunması, alıcı adına daha büyük güvencedir. Satış işleminin sorunsuz sonuçlanması açısından kaparo miktarını yüksek tutarız ki, her iki taraf için de vazgeçemeyecekleri rakamlarla bağlanmış olsunlar. İşlem sağlama alınabilsin.


5. Krediler hakkında detaylı bilgi edinin: Son olarak, eğer kredi kullanacaksanız krediler hakkında danışmanınızdan detaylı bilgiler edinin. Bu konuda dikkat edeceğiniz şey, sadece bankalar arasındaki faiz oranları farkı değil, kredinin size toplam maliyetinin ne olduğudur. Bankalar arası karşılaştırmayı bunu üzerinden yapmak daha gerçekçi olacaktır. Çünkü bazı bankalar faiz oranlarını düşük tutuyorlar fakat kullandırma maliyetini artırıyorlar. Örneğin 100.000 TL kredi çekiyorsanız ve krediyi 10 yıllık alıyorsanız, 10 yıl sonunda kaç TL olarak ödeyeceğinize göre kıyaslayın.

Bununla birlikte, tapu devri sırasında para transferlerini en emniyetli şekilde planlayacak, alıcı ve satıcıyı riske atmadan çözecek bir aracı profesyonel firmaya  yine ihtiyacınız var. Mutlaka çıkarlarınızı ve emniyetinizi gözetebilmek için yanınızda bulunsunlar.

Gayrimenkul alımı, hayatınızda önemli değişiklikler yaratacak bir olaydır. Doğru fiyatla, “sizin için” doğru gayrimenkulü bulabilmek konusunda profesyonel yardım almak, alım sürecini sizin için kolaylaştıracak ve zevkli kılacaktır.Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerEvinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz , Ev alırken nelere dikkat edilir , Nurdan Tartanoğlu kimdir , ev alırken neler önemli ,