24 / 09 / 2022

Ev ve iş yeri sahipleri dikkat! Son 3 gün!

Ev ve iş yeri sahipleri dikkat! Son 3 gün!

Türkiye sınırlarında bulunan ev ve iş yerleri için emlak vergisi ödeniyor. Emlak vergisi 2020 ödemeleri 1 Mart'ta başlıyor. İşte tüm merak edilenler...


 

Emlak vergisi, belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak her sene, yılda iki kez ödeniyor. Türkiye sınırlarında bulunan ev ve iş yerlerinin sahipleri vergi mükellefi oluyor.


VERGİ DÖNEMİ YAKLAŞTI

2020 emlak vergisi ödemelerinin ilk taksit dönemi 2 gün sonra başlıyor. 1 Mart tarihinde başlayacak vergi ödeme dönemi 1 Haziran tarihine kadar sürecek. 


YÜZDE 2 CEZA

Bu tarihleri geçiren vergi mükellefleri için ise cezai işlem uygulanacak. Vergi dönemini geçiren mükellefler için her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor.


VERGİ MÜKELLEFLERİ DİKKAT

Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödeyecek. Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellefler sayılıyor. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor. 


BU KİŞİLER VERGİDEN MUAF

- Hiçbir gelir olmayan,

- Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,

- Gaziler,

- Engelliler,

- Şehitler,

- Dul ve yetimler,

- İşsizler


ONLINE DA ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Emlak vergisi ödemeleri ilçe belediyelerinden yapılabiliyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması HALİNDE ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılmasıyla yapılabiliyor. Emlak vergisi ödemeleri internet aracılığıyla da gerçekleşebiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olmasıyla, internet üzerinden online olarak ödenebiliyor.


2020 EMLAK VERGİSİ HESAPLAMA

Emlak değeri, bina, arsa ve arazilerinin 2020 yılı vergi değerleri, 2019 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 22,58/2=yüzde 11,29 oranında yükselecek.


Örnek:


-Meskenin 2019 yılına ait emlak vergi değeri: 130.000.00 TL

-2019 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı: Yüzde 11,29

-Meskenin 2020 yılı emlak vergi değeri: 144.677.00 TL

-Bin liraya kadar olan kesirler dikkate alınmayacağından verginin tahakkukunda esas alınacak emlak vergi değeri: 144.000.00 TL