Ev almak mı kirada oturmak mı?


Ev almak mı kirada oturmak mı?

‘Kirada oturmak mı, yoksa ev sahibi olmak için bir adım atmak mı?’ sorusu kafamızı sıkça meşgul eden sorular arasında. Son zamanlarda konut kredisi faizleri düşünce, konuta olan talep de arttı. Peki kredi çekip kiradan kurtulmak mı, mevduatta kalıp kiracı olmak mı daha mantıklı?Ev almak mı kirada oturmak mı sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Posta gazetesinden Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre, kiracılar, peşinatları varsa ödedikleri aylık kira bedelinin üzerine bir miktar daha tutar ekleyerek kredi taksitlerini ödeyebilir. Parası mevduat hesabında olan vatandaşlar ise faizden elde ettikleri gelirle kiralarını ödeyebilir. Böylece anaparaları sabit kalırken, her ayın kirası bedavaya gelir. Fakat mevduat faizleri yani aylık getiri de gerilemeye başladı.


ARADAKİ FARK ÇOK DEĞİL

Rakamlarla açıklamak gerekirse, ortalama 2 bin TL kira ödediğinizi ve 100 bin TL birikmiş paranızın olduğunu varsayalım. Bu parayı peşinat yapıp 300 bin TL'lik bir ev almak istediğinizde, 200 bin TL kredi çekeceksiniz. Kamu bankalarından yüzde 0.99 oranla 10 senelik kredi çektiğinizde aylık taksitleriniz 2 bin 855 TL olur. Kirayla arada çok bir fark yok.


Bu durumda kiranıza bir miktar daha ekleyerek 10 sene boyunca ödemelerinizi kendi eviniz için yapabilirsiniz. 10 sene sonunda kredi geri ödemeniz 342 bin 667 TL olacak. Fakat 10 sene boyunca kira ödemeye devam ederseniz, kiranız da yılda yüzde 10 zamlanırsa yaklaşık 330 bin TL'lik masrafınız olacak. Neredeyse krediyle aynı tutarda. Hem de bu para geri dönmüyor.


ÖDEME GÜCÜNE GÖRE

Aynı şartlardaki krediyi yüzde 1.17 oranla özel bankalardan çektiğinizde ise aylık ödemeleriniz 3 bin 110 TL oluyor. Bu rakam fazla gelebilir ama ödeme gücünüz varsa kendi konutunuzun sahibi olacağınızı unutmayın. Bundan sonra kredi veya kira derdi bitecek. Önemli olan bu kiranın üzerine ne kadar daha ekleme yapabileceğiniz.


GETİRİSİ DÜŞTÜ

Yine ortalama 2 bin TL kira ödediğinizi ve 100 bin TL paranızın mevduatta olduğunu varsayalım. Bankalar mevduata yüzde 12 ile 16 arasında değişen oranlar sunuyor. Bu durumda, aylık net kazancınız 1230 TL ile 894 TL arasında değişir. Bu getiri, kirayı henüz karşılayacak noktada değil. Faizler de düşme eğiliminde olduğunu için getiriniz her geçen ay daha da azalmış olacak.


Konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu?Ev almak mı kirada oturmak mı , ev alman avantajlı mı ,