Ev almak isteyenlere 7 önemli tavsiye!


 Ev almak isteyenlere 7 önemli tavsiye!

Yeni yıla gayrimenkul yatırımı yaparak girmek isteyen kimseler araştırma yapmaya başladı. Büyük Sivas Gazetesi yazarı Muzaffer Karadağ, bugünkü yazısında ev alacaklara önemli tavsiyeler verdi. İşte o haber...Yeni yıla birkaç gün kala, planlar yapılmaya başlayın. Yeni yılda birçok insan bütçesini daha iyi yönetmek ve yeni yatırımlar yapmak için düşünmeye başladı. Yeni yılda yaptığınız bu planları uygulamak istiyorsanız birkaç ipucunu vereyim.


1- Konut kredisi yerine, ihtiyaç kredisi çekmek

Yeni yılda ev almak isteyenlerin çoğu öncelikli konut kredisi çekerek evini satın almayı düşünüyor. Ev satın almak isteyenlerin burada karşısına yüzde 20 oranındaki peşinat zorunluluğu çıkıyor. Ev satın almak isteyen kişilerin birikmiş parası yoksa ihtiyaç kredisi çekebilir veya arabasının modelini düşürebilir.

 

2- Bölge bazlı araştırma yapın

Yatırım yapmak için veya oturmak için yeni yılda ev almak isteyenler bölge bazlı araştırmalara başlamalı. İnternet üzerinden emlak siteleri üzerinden piyasa araştırmalarını yapabilirsiniz. Araştırma yaparken bazı bölgelerde fiyatlarda gerileme yaşandığını göreceksiniz. 


3- İnşaat firmalarının indiriminden yararlanın

Piyasadaki durgunluğu kârâ çevirmek isteyenler ise inşaat firmalarının yaptığı indirimleri de takip edebilirler.


4- Altınları ev için bozdurun

Yeni evlendiyseniz yahut halen düğün takılarınız bir kenarda duruyorsa bu takıları bozdurarak da peşinat olarak kullanabilirsiniz.


5- Faiz oranlarını kıyaslayın

Konut kredisi kullanarak konut satın almayı düşünüyorsanız faiz oranlarını ve vadelerini mutlaka kıyaslayın. Faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik gösterecektir. Bu oranları bankalardan yüz yüze görüşerek de öğrenebilirsiniz


6- Neye yatırım yapacağınıza karar verin

Yeni yılda yatırım yapmak isteyen kişiler gayrimenkul yatırımı veya arsa arazi yatırımı konusunda çoğu kez kararsız kalmaktadır. Arsa veya araziye yatırım yapmak isteyenler öncelikle bu yatırımın uzun vadede kazanç getireceğini düşünmelidirler. Arsaların değerlenmesi ve satılması konut piyasasına göre daha uzun sürmektedir. Örneğin; kirada oturuyorsanız arsa yatırımı yapmak bütçenizi zora sokabilir. Arsa yatırımında karar verdiyseniz arsanın bulunduğu bölge önemlidir. Yakınlarında yapılan veya yapılması hedeflenen imar çalışmalarını önemsemelisiniz. Böylece arsa yatırımı uzun süre sonunda size iyi kazanç sağlayabilir. 


7- Evi kiraya vererek bütçenizdeki açığı kapatın

Daha kısa sürede kazanç sağlamak için yatırım yapmak isteyen kişiler ise gayrimenkul sektöründe kalmalıdır. Yatırım amaçlı alınan evi kiraya vererek bütçenizdeki açığı kapatabilirsiniz. Bunun yanında acil para ihtiyacınız olursa ev satmak, arsa satmaktan çok daha kısa sürece gerçekleşir. Son yıllarda şehrimizde birçok kişi arsasını satarak ev almaya yöneldi veya kat karşılı inşaat firmasıyla anlaştı.


Ev almak isteyenlere tavsiyeler , Ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler , ev almak isteyenler nelere dikkat etmeli ,