01 / 03 / 2024

Dünyada çevreci binalar sıralamasında ilk 10'dayız!

Dünyada çevreci binalar sıralamasında ilk 10'dayız!

US Green Building Council (USGBC) verileri, 2013 yılında Türkiye'nin Leed sertifikalı projeler açısından dünyada ilk 10 ülke arasında olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye toplam 237 Leed sertifikalı projesiyle dünyada 9'uncu sırada...


Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu yeşil binaların yapılmasını gündeme getirdi. Dünyada belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ve sektör ortaya çıkardı. Yeşil binalar konusundaki yatırımlar ve bu alanda kuvvetlenmekte olan çevreci anlayış Türkiye'de de özellikle son yıllarda kendisini gösterdi. Pek çok gayrimenkul projesi dünyada en yaygın iki sertifika olan Leed ve Breeam sertifikasını aldı ya da alma başvurusunda bulundu. 


237 YEŞİL PROJE VAR


US Green Building Council (USGBC) verileri, 2013 yılında Türkiye'nin Leed sertifikalı projeler açısından dünyada ilk 10 ülke arasında olduğunu ortaya çıkardı. USGBC'e göre, Türkiye toplam 237 Leed sertifikalı projesiyle dünyada 9'uncu sırada yer aldı. Türkiye'de çevre dostu binalar konusunda danışmanlık ve denetleme hizmeti vermek üzere kurulan ilk şirket olan Altensis'in kurucu ortaklarından Emre Ilıcalı, araştırmanın gelecek adına umut verici olduğunu söyledi. Bu alanda yapılan çalışmalar hala Türkiye ölçeğinde yeterli olmasa da, böyle hayati bir konuda hem ulusal hem de uluslar arası bazda farkındalık oluşmasının önemine dikkat çeken Emre Ilıcalı, Türkiye'nin mevcut çabasını birkaç kat artırması halinde ilk 5'te yer almasının zor olmayacağına dikkat çekti. 


Sabah Gazetesi Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler