31 / 01 / 2023

Cevahir Holding, Mekke’ye 700 milyon dolarlık otel-otogar projesi yapmaya hazırlanıyor!

Cevahir Holding, Mekke’ye 700 milyon dolarlık otel-otogar projesi yapmaya hazırlanıyor!

Suudiler, İstanbul’daki Esenler Otogarı’nı görüp aynısını Mekke’ye istediler. Cevahir Grubu; Hac zamanı 60 bine yakın otobüsün giriş yaptığı Mekke’ye 700 milyon dolarlık otel-otogar projesi yapmaya hazırlanıyor...


1996’da tamamlanan Esenler Otogarı’nı yapan Cevahirlere aynı projeyi Mekke’de yapmak için teklif geldi. ‘İstanbul’a gelip Esenler Otogarı’nı inceleyen Araplar konseptin aynısını Mekke’ye yapmamızı istediler” diyen Cevahir Holding Yönetim Kurulu Üyesi Eser Cevahir, “Proje için 500 bin metrekare araziye ihtiyaç var” dedi. Otogarı Mekke’de Kâbe’ye 5.5 km uzaklıkta yapmayı planladıklarını ifade eden Cevahir, “Mutabakat sağlamak üzereyiz” diye konuştu. Sadece otogar değil, projeninn içerisinde  otel ve dutty freenin de bulunacağını açıklayan Cevahir, “Suudi ortakla 700 milyon dolarlık bir iş olacak” bilgisini verdi.  İstanbul’daki otogara 3 bin otobüs girdiğini belirten Cevahir, Mekke otogarına normal zamanda 5-6 bin otobüsün gelmesini beklerken, Hac zamanı 60 bine yakın otobüs girişi planladıklarını ve bu işin özel bir proje olduğunu kaydetti. Bu arada Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 1.376 konutluk rezidans ve AVM inşaatına başlayan Cevahir, şimdide villa yapmak için kolları sıvadı. 


TÜRKLER ORADA ÇOK SEVİLİYOR

835 dönüm üzerine kurulacak projenin içinde özel bir alan da olacağını söyleyen Cevahir, “Konutların bir kısmı yabancı misyona, başkonsoloslara ayrılacak villalardan oluşacak” dedi. Türklerin bölgede sevildiğini söyleyen Cevahir, Limak ve Sütaş’ın da Makedonya’ya yatırım yaptığını hatırlattı.


HALKBANK GÜVENİ...

ESER Cevahir,  Türk markası olarak Makedonya’daki Halk Bankası’nın kendileri ve diğer Türk şirketleri açısından işleri kolaylaştırdığını da söyledi.

 

Burçin Göktan/Akşam