Avrasya Tüneli Tarihi Yarımada’daki otelleri harekete geçirdi!


Avrasya Tüneli Tarihi Yarımada’daki otelleri harekete geçirdi!

AVRASYA Tüneli’nin açılmasından sonra Anadolu yakası otelleri daha fazla turist ağırlamaya hazırlanırken, Avrasya Tüneli’nin Avrupa yakasındaki çıkış noktasına yakın olan Tarihi Yarımada’daki oteller de harekete geçti.Özellikle Avrasya Tüneli’nin yapımı sırasındaki çalışmalardan dolayı kapatılan yollar ve inşaat sürecinden bir hayli etkilenen bölge otelleri Tünel ile birlikte işlerinde bir toparlanma bekliyor. Son dönemlerde İstanbul’da yaşanan bombalı saldırılar sebebiyle de yabancı turist ağırlamakta zorluk çeken oteller yerli turiste ve yapılacak organizasyonlara yoğunlaştı. İnşaat sürecinin bitmesiyle birlikte bölgede bir rahatlama olması beklense de önceliğin yurtdışında Türkiye’nin güvenilir bir ülke olduğu algısının yeniden oluşturulması gerektiğine vurgu yapılıyor.


ULAŞIM ARTIK ÇOK KOLAY


Tünel ile birlikte ulaşılması en kolay konumlar arasında olduklarına dikkat çeken bölgedeki büyük otellerin yöneticileri, “Sultanahmet bölgesinin güzellikleri İstanbul’un hiçbir yerinde yok. Bir anda kendiniz tarihin içinde bulabiliyorsunuz. Ayrıca restoranlar ve oteller muhteşem manzaraya sahip. Konaklama, restoran ve düğün organizasyonları için Anadolu yakasından daha çok müşteriyi bölgeye çekebileceğiz. Anadolu yakasındaki oteller bizden turist kapmaya hazırlanırken, biz de oralarda yapılan organizasyonlara talibiz” ifadelerini kullandı.


Bu önemli yatırımın Anadolu yakası otellerine etkisinin yanı sıra Tarihi Yarımada için de çok büyük önemi taşıdığına dikkat çeken Sultanahmet’te bulunan Kalyon Turizm Grubu Genel Koordinatörü Elif Balcı Fisunoğlu, “Uzun süredir devam eden tünel inşaatı dolayısı ile Sultanahmet bölgesi ve bölge otelleri durumdan olumsuz etkilenmişti. Sahil yolu trafiği durma noktasında idi. Tünelin bitmesi hem trafiği olumlu yönde etkileyecek hem de İstanbul’un en önemli yerleşim merkezi olan Anadolu yakasını da Tarihi Yarımada ile buluşturacak. İstanbul turizminin yaşanan olumsuzluklardan en çok etkilenen bölgesi olarak Tünelin açılması bizi çok memnun etti” diye konuştu.


Ancak butik otel sahipleri Avrasya Tüneli’nin etkisinin sınırlı olacağını ifade ediyor. Bölgede turist sayısının artması için öncelikle güvenlik probleminin çözülmesi gerektiğini söyleye butik otellerin yöneticileri Avrasya Tüneli ve Marmaray gibi projelerin turist sayısının artmasıyla daha anlamlı olabileceğini belirtti.


ARAP TURİST VIP SEVİYOR


Yapılacak düğün ve toplantılar için Anadolu yakası müşterisinin bölgeyi daha çok tercih edebileceğini söyleyen Türkiye’nin Küçük Otelleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hypnos Design Otel Genel Müdürü Gürkan Aral, “Ancak bölgemizde daha çok butik otel var. Bunlar da en fazla 25-30 kişilik organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Tünel sayesinde Arap turisti bölgemize daha fazla çekebiliriz. Çünkü Arap turistler VIP araçlarla seyahat etmeyi seviyor. Özellikle Anadolu yakasında bulunan outlet AVM’lere gitmek istiyor. Arap turist daha çok Taksim bölgesini tercih ediyordu. Şimdi Sultanahmet’e doğru bir yönelme var. Tünel’e daha yakın olduğumuz için bizi tercih edebilirler. Ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan bölgeye gelmek geçmişte 2 saati buluyordu. Şimdi 45 dakikaya kadar düşebilir. Ancak tüm bu avantajları görebilmemiz için öncelikle güvenlik algısını düzeltmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.


HürriyetÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, Yeni konut projeleriAvrasya Tüneli Tarihi Yarımadaki oteller , Tarihi Yarımada otelleri , Avrasya Tüneli otelleri etkiledi mi ,