24 / 02 / 2024

Akfen Holding KÖİ modeliyle hastane yapacak!

Akfen Holding KÖİ modeliyle hastane yapacak!

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 2018'e kadar şehir ve kamu hastaneleri ile birlikte 95 bin yeni yatak kapasitesi oluşturacaklarını söyledi. Müezzinoğlu, "İhalesi yapılan 17 projenin yatırım 10 milyar doları buldu" dedi..


Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm vizyonu çerçevesinde nitelikli hastaneler kurmak amacıyla ihaleye çıkan 32 şehir hastanesinin tamamının 2018 yılında faaliyete geçeceğini belirten Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, toplam 95 bin yatak kapasitesinin ülkeye kazandırılacağını söyledi. İhalesi tamamlanan 17 şehir hastanesinin yaklaşık 10 milyar dolara mal olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, "İhale sürecinde olan Urfa, Denizli, Kütahya, Samsun ve Tekirdağ'daki hastaneler var. Eskişehir'de ihale sürecini tamamladık. Yüksek Planlama Kurulu onayında 10 hastanemiz bekliyor. Toplamda 32 hastanenin yarısı Kamu-Özel işbirliği (KÖİ) ile yapılacak" dedi. 2023'e kadar KÖİ ile 200 milyar dolarlık yatırım yapılacak. 


EMEKLİLİK FONLARI DA GELECEK 

2018'de 10 bin kişiye düşen yatak sayısını 28'e, 2023'te ise 30'a çıkarmak istediklerini aktaran Müezzinoğlu, toplam yatak kapasitesinin ise 2023'te 175'in üzerine çıkacağını, son 5 yılda sağlık altyapısını bu kadar hızlı ve güçlü dönüştüren tek ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti. KÖİ Sağlık Zirvesi'nde yatırımcılara da seslenen Müezzinoğlu, "Hepinizden erken teslim bekliyoruz. Özgüveninizi daha güçlü kullanın" dedi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ise Türkiye'nin çektiği yatırımların yüzde 50'sinin imalat ve enerjiden geldiğini bunun da istenilen noktaya gelindiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Emeklilik ve devlet fonlarının da Türkiye'ye kayıtsız kalamayıp finansman getireceğini vurgulayan Aycı, "Dünyada yatırımlar yüzde 8 düşerken biz mevcut konumumuzu korumayı başardık. Bu bile Türkiye'ye yatırım yapacaklar için önemli bir argüman" diye konuştu. 


KÖİ MODELİYLE HASTANE YATIRIMINI ARTIRACAĞIZ

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, sağlıkta dönüşüm vizyonu çerçevesinde Isparta ve Eskişehir hastanelerini yaptıklarını yeni ihalelere girmeye devam edeceklerini söyledi. Özellikle KÖİ (Kamu-Özel İşbirliği) projelerine ilgi duyduklarını ve bu alanda yatırımlarının devam edeceğini belirten Akın, kur ile ilgili de bir sorun olmadığını, bu yatırımların devlet güvencesinde olduğunu, hükümetin tüm riskleri üzerine aldığını söyledi. 


SabahÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler