15 / 06 / 2024

1 Kasım seçim sonuçlarını Tebernüş Kireçci yorumladı!

1 Kasım seçim sonuçlarını Tebernüş Kireçci yorumladı!

Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı. Sandık tercihini siyasal istikrardan yana kullandı. Seçim sonuçları emlak ve konut piyasasına nasıl yansıyacak?


Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı. Sandık tercihini siyasal istikrardan yana kullandı. Seçim sonuçları emlak ve konut piyasasına nasıl yansıyacak? Tebernüş Kireçci sektöre yansımalarını yorumluyor...


7 Haziran seçimleri sonrasında başlayan emlak ve konuttaki yavaşlama bundan sonra nasıl seyredecek? Gelin hep beraber değerlendirelim.


1) Konut kredisi faiz oranları düşüş eğilimine girecek. 7 Haziran sonrasında özellikle yabancı ortaklı bankaların başlattığı fırsatçılıkla mevduat faizlerine oranla konut kredileri fazla yükselmişti. Bundan sonraki süreçte konut kredileri çok sert düşüş eğilimine girecek. 


2) Konut kredisi verme konusunda 7 Haziran'dan bu yana isteksiz olan bankalar bundan sonraki süreçte müşterinin peşinde koşmaya başlayacak.


3) Emlakta yeni bir yükseliş dalgası başlayacak. Gayrimenkul zaten tüm ihtimallerde Türkiye'de alternatifsiz yatırım enstrümanı. Bundan sonra daha fazla gelecek vaat edecek.


4) Arsa ve arazideki durgunluk yerini hareketliliğe bırakacak.


5) Ofise olan talep orta vadede artmaya başlayacak.


6) Hükümetin açıkladığı mega projelerin hayata geçirilmesi hızlanacak.


7) Başta Araplar olmak üzere yabancıların özelde İstanbul'da, genelde ise Türkiye'de konut satın alma talebi artarak devam edecek. 


8) Döviz ve faizden vazgeçen yatırımcı soluğu gayrimenkulde alacak. Son 1 yıldır azalan talep piyasaları kısa vadede hareketlendirecek. 


Yazının tamamı için tıklayınÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleri