23 / 07 / 2024

Yüzde 0.98 faizli konut kredisi kampanyaları!

Yüzde 0.98 faizli konut kredisi kampanyaları!

Bankalar konut kredisi için cazip kampanyalar sunmaya devam ediyor. Bankaların konut kredisinde sembolikleşmiş yüzde 0.98 faiz oranlı kampanyalarını Kredi Pazarı araştırdı...
Bankaların konut kredisi faiz oranları son haftalarda artış eğilimine girsede birçok banka halen yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Standart konut kredisi ve tabela konut kredisi faiz oranlarının yanında güncel olarak yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı uygulayan 7 banka ve 8 konut kredisi kampanyası bulunuyor. 


Anlaşmalı Konut Projelerinde Yüzde 0.98 Konut Kredisi 


Bankaların kredi müşterisi gayrimenkul firmaları ile anlaşmaları kapsamında uygulanan yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kampanyası en uygun konut kredisi kampanyalardan biri. Geçen yılın son haftalarında ilk olarak Ziraat Bankası’nın anlaşması ile başlayan kampanya 10 yıl vade ve 500.000 TL’ ye kadar kullanımlarda başlasa da şu an kredi üst limiti bazı bankalarda artarak 1.200.000 TL ve 750.000 TL’ ye kadar çıktı. 


Anlaşma kapsamında konut üreticisinin katkısı ile faiz farkı desteklenerek tüketiciye banka tarafından yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kullandırılıyor. Kampanya başlarda sadece yüksek fiyatlı markalı konut projelerinde ve büyük şehirlerde geçerli olduğu için eleştirilse de gelişerek yurdun hemen her ilindeki küçük müteahhitlerin de konut projelerini kampanyaya dahil ederek konut sayısını arttırdı.  Zamanla gelişen kampanya dahilinde Ziraat Bankası ile Antalya Ticaret Odası (ATSO) ve  Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) arasında anlaşma sağlanarak oda bünyelerindeki müteahhitlerin projeleri de kampanyaya dahil edildi. 


Güncel olarak Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, İş Bankası, Kuveyt Türk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım bankaları kredi müşterisi firmaların anlaşmalı konut projelerinde yüzde 0.98 faizli konut kredisi kullandırmaya devam ediyor. 


Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi 

Sorunlu krediler sonucunda bankalara geçen konutların artması ile bankalar kendi mülkü konutların satışlarında birçok kampanya uygulamaya başladı. Bir diğer yüzde 0.98 faizli konut kredisi ise VakıfBank’ın uyguladığı Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi kampanyası. 


VakıfBank kendi mülkü olan yaklaşık 2000 konutun satışında konut satış fiyatları üzerinden yüzde 20 indirim uygulayarak 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.98 faiz oranı ile kredilendiriyor. 


Yüzde 0.98 Konut Kredisi Maliyeti Ne Kadar?

Bankaların konut kredisi faiz oranları güncel olarak ortalama yüzde 1.89 seviyesinde. Tabela konut kredisi faiz oranlarının yıllık konut kredisi maliyeti yaklaşık yüzde 25 düzeylerinde. yüzde 0.98 konut kredisinin ortalama maliyet oranları ise yıllık yaklaşık yüzde 12,5’e denk geliyor. Ortalama tabela konut kredisi faiz oranları ile yüzde 0.98 faiz oranı arasında yıllık bazda yarı yarıya maliyet farkı oluyor.


Yüzde 0.98 Faiz Oranlı Kredi için Konut Kredisi Hesaplama

KrediPazari.com’un hesaplama motoruna göre yüzde 0.98 faiz oranı üzerinden 100.000 tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık taksitleri 2.200 TL, 10 yıl vadede ise 1.420 TL’ ye denk geliyor. 5 yıl vadeli konut kredisinin geri ödemesi 132.700 TL olurken, 10 yıl vadeli kredinin geri ödeme miktarı 170.500 TL’ ye karşılık geliyor.