29 / 11 / 2022

Metropol İstanbul Mipim'e damga vuracak!

 Metropol İstanbul Mipim'e damga vuracak!

Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından Ataşehir’de yer alan İstanbul Finans Merkezi’nde inşa edilen Metropol İstanbul, Türkiye’nin bu yıl ilk kez “Onur Ülkesi” olduğu Fransa’nın Cannes şehrinde yapılacak Mipim Fuarı’na damga vurmaya hazırlanıyor...


TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO güvencesiyle Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından Ataşehir’de yer alan İstanbul Finans Merkezi’nde inşa edilen Metropol İstanbul, Türkiye’nin bu yıl ilk kez “Onur Ülkesi” olarak yer alacağı Fransa’nın Cannes şehrinde yapılacak Mipim Fuarı’na damga vurmaya hazırlanıyor.  


Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, “Metropol İstanbul, Türkiye’nin fuardaki tanıtımında ana rolü oynayacak. Ülkemizin en iyi şekilde tanıtılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye’nin en önemli holdinglerinin ve uluslararası markaların projemizde yer alması sürecinde ciddi aşama kaydettik. Bir yatırımcı gözüyle söyleyebilirim ki Metropol İstanbul, bölgesinde istikrarı ve büyüme performansı ile dikkat çeken Türkiye’nin güçlü iddiasını, kendi sektöründe yansıtan bir proje” dedi.  


Çalık GYG Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, “Metropol İstanbul, sadece Türkiye’de değil yabancı ülkelerde de yakından takip ediliyor. İstanbul Finans Merkezi’nin nirengi noktası da Metropol İstanbul olacak. Finans Merkezi ile yatırımcı artık Anadolu’ya geçiyor. Önümüzdeki süreçte İstanbul’da ticari ve ekonomik yaşamın ekseni Anadolu Yakası’na kayacak” diye konuştu. 


Metropol İstanbul MİPİM’de, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğinde yabancı konuklarına Türk kahvesi ikramı yaparak, ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var’ dedirtecek ve misafirlerine Türk kahve kültürünü sunacak. 


TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO güvencesiyle Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi sınırları içinde ticareti, finansı, modayı ve modern yaşamın tüm unsurlarını birleştiren en büyük özel gayrimenkul projesi olarak inşa edilen Metropol İstanbul, 12 – 15 Mart 2013 tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenecek dünyanın en önemli  uluslararası gayrimenkul fuarı Mipim’e damga vurmaya hazırlanıyor. Metropol İstanbul yöneticileri; Mipim Fuarı öncesinde fuardaki misyonunu, etkinliklerini anlatmak ve projedeki son yenilikleri paylaşmak üzere emlak editörleriyle 7 Mart 2013, Perşembe günü İstanbul’da bir araya geldi. Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş ve Çalık GYG Genel Müdürü Feyzullah Yetgin’in katıldığı toplantıda Metropol İstanbul projesindeki gelişmeler ve Mipim Fuarı hazırlıkları paylaşıldı. 


Holdinglerle görüşmeler sürüyor

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin Mipim’de bu yıl ilk kez onur konuğu olduğuna dikkat çekti. Varlıbaş, “Yaklaşık 5 bin yatırımcı fuara katılacak. Sadece Metropol İstanbul’u değil Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün tamamını çok yakından ilgilendiren uluslararası bir organizasyona en iyi şekilde hazırlandık. Metropol İstanbul, Türkiye’nin fuardaki tanıtımında ana rolü oynayacak. Ülkemizin en iyi şekilde tanıtılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye’nin en önemli holdinglerinin projemize taşınması için de görüşmelerimiz sürüyor. Metropol İstanbul’un arkasında Varyap ve GAP İnşaat gibi iki büyük dev var. Projemizin yükselen değerini gören yatırımcılar bugünden Metropol İstanbul’da yerlerini alıyor. Türkiye’nin en yüksek kulesi, dünyaca ünlü moda markalarının yer alacağı alışveriş alanları, insan ölçekli mimari ile çevre duyarlılığı ve iş yaşamı, ev yaşamı, alışveriş ile eğlencenin hepsini bir arada sunan yaşam konsepti ‘Kesintisiz kent yaşamı’ ile sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en çok dikkat çeken projelerinden birine imza atıyoruz. Bir yatırımcı gözüyle söyleyebilirim ki Metropol İstanbul, bölgesinde istikrarı ve büyüme performansı ile dikkat çeken Türkiye’nin güçlü iddiasını, kendi sektöründe yansıtan bir projedir” dedi. 


Türk kahvesiyle proje anlatılacak

Çalık GYG Genel Müdürü Feyzullah Yetgin ise yaptığı konuşmada Metropol İstanbul’un potansiyeline dikkat çekti. Yetgin, “İstanbul Finans Merkezi için yapılacak altyapı yatırımları Metropol İstanbul’da yaşayacaklara benzersiz imkânlar sunacak. Metropol İstanbul, sadece Türkiye’de değil uluslararası yatırımcılar ve Türkiye’de yaşamayı planlayan yabancılar tarafından da yakından takip ediliyor. Bilindiği gibi finans merkezi ile yatırımcı artık Anadolu Yakası’na geçiyor. Bu durum, İstanbul Finans Merkezi’nin nirengi noktası konumunda olacak Metropol İstanbul’un da gördüğü yoğun ilgiyi açıklıyor. Mipim’de Türkiye’nin Onur Ülke olması nedeniyle, ülke tanıtımının yanı sıra dünya gayrimenkul sektörünün temsilcilerine Türkiye’deki yatırım ve işbirliği fırsatları aktarılacak. İşte tam bu noktada bize, yani Metropol İstanbul’a önemli bir görev düşüyor. Bugüne kadar Jennifer Lopez dahil birçok yabancı projemize yakın ilgi gösterdi ve projeden yer sahibi oldu. Bu ilginin artarak devam ettiğini gururla izliyoruz. Projemizin uluslararası vizyonu çerçevesinde sadece Metropol İstanbul’u değil, Türk kültürünü de dünyaya tanıtma misyonunu üstlendik. Bu kapsamda, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliği ile MIPIM’de standımızı ziyaret edecek misafirlerimize geleneksel Türk kahvesi keyfini sunacağız” diye konuştu.  


250 metreyi jet hızıyla çıkacak

VARYAP CEO’su Erdinç Varlıbaş, Metropol İstanbul’da hayatı kolaylaştırmak için 56 tane asansör tasarlandığını ve en kısa bekleme süresi ile 250 metre yüksekliğindeki Metropol Kule’deki asansörün hızla İstanbul’un zirvesine ulaşacağını söyledi. 


İstanbul’un zirvesindeki restoran ve seyir alanları için talipler çok

Çalık GYG Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Metropol Kule’nin 250 metre ile Türkiye’nin en yüksek binası olacağını ve en üst katında da seyir alanlarının yer alacağını belirterek, “İstanbul’un zirvesini seyre açıyoruz. Boğaz ve Adalar manzaralı seyir terasında İstanbul’a gelen misafirler büyüleyici bir atmosferde heyecan verici bir deneyim yaşayacaklar. 


İstanbul Finans Merkezi’nin yıldızı: Metropol İstanbul

2015 yılında tamamlanacak olan Metropol İstanbul; rezidans, alışveriş merkezi ve rekreasyon alanlarıyla kendi sınıfında dünyanın en büyük karma projelerinden biri olacak. Halihazırda iki blokta yaklaşık %80 oranında satış gerçekleşmiş durumda. Geçtiğimiz Kasım ayında satışa çıkan Metropol Kule’de ise, diğer bloklardaki satış hızını da aşan, yüksek bir hız yakalandı. 

705 bin metrekare yekpare inşaat alanı ile dünyanın en büyük projelerinden birisi olarak yükselen Metropol İstanbul, üç yüksek binadan oluşuyor. Proje kapsamında 470 ticari ünite, 1381 konut ve toplam 1851 adet bağımsız bölüm bulunuyor. Metropol İstanbul, finans, iş dünyası ve modanın yeni merkezi olmaya hazırlanıyor. Finans merkeziyle bütünleşik bir yapıda kolayca erişilebilen, içerisinde alışveriş caddelerini barındıran Metropol alışveriş kompleksinin, yılda yaklaşık 22 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. 


Projenin göz bebeği Metropol Kule’de 100 bin metreküp beton ve 22 bin ton demir; projenin tamamında ise 512 bin metreküp beton ve 86 bin ton demir kullanılacak. Metropol İstanbul projesinin toplam hafriyat miktarı yaklaşık olarak 2.3 milyon metreküp ve hafriyatın %90’a yakını tamamlandı. Projenin toplam kazık ve iksa alanı ise 28.547 m², bu imalatların da %70’e yakını tamamlanmış durumda. İki bloğun temellerine başlandı ve inşaat hızla devam ediyor. 


Metropol Kule toplam 57 kat olarak tasarlandı. Karma fonksiyonlu Metropol Kule’nin lobisinde çok amaçlı toplantı ve performans alanları, 55.-56. katlarda penthouse daireler, 57. katta Metropol İstanbul Seyir Terası olacak. Metropol Kule’de ayrıca 17 asansör bulunuyor. Metropol Kule’de 1 adet yangın asansörü tüm birimlere hizmet edecek. Proje genelinde ise podyum hariç Metropol Kule, B ve C Bloklarda toplam 56 asansör bulunuyor.Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Satışa çıkacak projeler