19 / 06 / 2024

Türkiye’nin ilk dikey ormanı: Greenox!

Türkiye’nin ilk dikey ormanı: Greenox!

Aycan - Feres İş Ortaklığı tarafından hayata geçirilen Greenox projesi , tamamlandığında “dünyanın 2. ve Türkiye’nin ilk dikey ormanı” unvanını alacak..
Insanoğlunun doğadan aldıklarını doğaya geri vermeyi hedefleyen bir yeşil dönüşüm projesi olarak öne çıkan Greenox, İstanbul’da hızla devam eden kentsel dönüşüme “yeşil” bir yaklaşım getirecek. Aycan - Feres İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilen ve tamamlandığında “dünyanın 2. ve Türkiye’nin ilk dikey ormanı” unvanını alacak yeşil bina projesi, ağaç ve bitkilerle kaplı dış cephesiyle, şehrin ortasında doğadan kopmadan yaşama fırsatı verecek.


Dünya çapında hızla büyüyen kent nüfusuyla birlikte artan yapılaşmanın yarattığı en büyük sorunların başında, yeşil alanların giderek yok olması, kentlerin her geçen gün daha zor nefes alması, hatta hava kirliliğine yenik düşmesi geliyor. Bu sorunlara çözüm olarak geliştirilen “dikey orman” konsepti, dünyadaki en son trendi temsil eden sürdürülebilir mimari örneği. İlki 2014’te Milano’da inşa edilen dikey orman projelerinin ikincisi olan Greenox, İstanbul’un kalbi Büyükdere Caddesi’ne 420 metre mesafede, 4. Levent’te yükseliyor. 13 bin metrekare konut, bin metrekareden fazla sosyal tesis ve her daire için otopark alanına sahip 17 katlı Greenox, 170 dairenin yanı sıra, 900 ağaç ve 25.500 bitkiye ev sahipliği yapacak. Kasım ayında tamamlanması planlanan Greenox’ta, 50 ila 91 metrekare arasında değişen 1+1 ve 2+1 daireler, teslim öncesi yapılan kampanya kapsamında 399 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.


Dikey orman Greenox’un dış cephesine yerleştirilecek ağaç ve bitkiler, şehrin nefes almasına yardımcı olacak. Oksijen üretecek bitki örtüsü, karbondioksit ve toz partiküllerini emecek. Isı ve nem yalıtımı sağlayarak, daha az enerjiyle, binanın yazın daha serin ve kışın daha sıcak olmasını sağlayacak. Dış cephede oluşturulacak zengin bitki örtüsü, bulunduğu bölgedeki biyolojik çeşitliliği artırırken, kanatlı canlılar için de yaşam alanı oluşturacak. Greenox’un yalnız dış cephesi yeşil olmayacak, Leed Gold adayı bina, kendi kendine yeten, enerji ve su tasarruflu sistemlerle donatılacak.


http://www.greenox.com.tr/Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler