12 / 08 / 2022

Urfa'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor!

 Urfa'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor!

Öztürk, "Belediyemizin üst düzey yetkilileriyle beraber özellikle rezerv alanlarını, bundan sonra yapılacak olan çalışmalarla ilgili yerinde denetim yaparak bir yol haritasını çok kısa zamanda ortaya koyacağız. İnşallah çok kısa zamanda Şanlıurfa'mıza kazmayı vurarak daha kaliteli ve yaşanılabilir bir şehir oluşturmak için el birliğiyle bir yol haritası ortaya koyacağız" dedi.


Şanlıurfa'nın imar ve çevre ile ilgili kronikleşen sorunlarının çözümü için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'in yaptığı çalışmalar neticesinde Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk Başkanlığında; Müsteşar Yardımcısı Mücahir Demirtaş, Genel Müdürler Vedad Gürgen ve Yavuz Erdal Kayapınar, Genel Müdür Yardımcıları Recep Akdeniz ve Mehmet Gürbüz'ün yer aldığı bir heyet Şanlıurfa'ya geldi.


Büyükşehir belediyesinin yoğun olarak çalıştığı; Yakubiye, Mağaralar Bölgesi, Hayvan Pazarı Çevre Yolu, Yenice, Eski Sanayi ve Eski Hal Pazarı, Karakoyunlu, Batıkent, Şehitlik ve Maşuk Bölgelerini Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile birlikte gezen heyet, Başkan Güvenç'ten yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi aldı.


HEDEF DAHA YAŞANILABİLİR BİR ŞANLIURFA


Daha kaliteli ve yaşanılabilir bir Şanlıurfa için her türlü çalışmaya destek vereceklerinin altını çizen Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Şanlıurfa'ya yaptıkları ziyareti değerlendirdi. Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları ile birlikte kentsel dönüşüm başta olmak üzere, çevre ve planlama ile ilgili çalışmaları müzakere ettiklerini ifade eden Öztürk, "Belediyemizin üst düzey yetkilileriyle beraber özellikle rezerv alanlarını, bundan sonra yapılacak olan çalışmalarla ilgili yerinde denetim yaparak bir yol haritasını çok kısa zamanda ortaya koyacağız. İnşallah çok kısa zamanda Şanlıurfa'mıza kazmayı vurarak daha kaliteli ve yaşanılabilir bir şehir oluşturmak için el birliğiyle bir yol haritası ortaya koyacağız" dedi.


Yaptıkları gezinin ön inceleme ve karar verme süreci olduğuna dikkat çeken Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, bundan sonra büyük projeleri belediyelerle birlikte yapıp uygulamaya koyacaklarını, çözümler üreteceklerini söyledi.


KATI ATIK TESİSİ


Öztürk, Şanlıurfa'nın daha iyi ve yaşanılabilir bir hale gelmesi için çevreyle ilgili atık su arıtma tesisleri, katı atık bertaraf tesislerini kapsayan çalışmaları hızlandıracaklarını belirterek, "Ayrıca; planlama ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Büyükşehir Belediyemizle birlikte bu planlama çalışmalarımızı daha sıkı bir şekilde devam ettireceğiz. Bizim için önemli olan yerinden yönetimdir. Merkezi yönetim olarak; yerinden yönetimlere el birliğiyle katkı vereceğiz. Hem teknik, hem Mali, hem de istenilen katkılarda yardımcı olacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımızın, İlçe Belediyelerimizin ve bürokratlarımızın bizlere gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederken, esas çalışma bugünden sonra Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımız ve 3 Merkez İlçe Belediyemizle birlikte çalışmalarımızı başlatıyoruz. Şehrimiz için hayırlı olsun" Diyerek sözlerini tamamladı.


BEKLENEN GELİŞİM VE DEĞİŞİMİ YAPACAĞIZ


Ziyaret kapsamında; Şanlıurfa'da yapılacak kentsel dönüşüm ve kentin çevre sorunları hakkında, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ile birlikte yapılan incelemeleri değerlendiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Müsteşarı, Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü, Mekânsal Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı misafirimizdi. Gün boyunca; Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçelerimizi gezdik. Nerelerde neler yapabiliriz diyerek araştırma yaptık. İlçe belediye başkanlarımız bizlere eşlik ettiler. Yeşildirek'ten Eyyübiye'ye, Buhara ve Yakubiye Mahallesi'ne, Karakoyun'a kadar hepsini gezdik. Potansiyel rezerv alanlarımızı gezdik. İnşallah bunların arkası gelecek. Şehrimizin ve insanımızın beklediği gelişim ve değişimi yapacağız" şeklinde konuştu.


ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞIYLA ORTAK HAREKET KARARI


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının katılımıyla gerçekleşen incelemelerin ardından Şanlıurfa'da yapılması planlanan kentsel dönüşüm alanları ile ilgili yol haritası belirlemek için Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'yla birlikte hareket edilmesi kararı alındı. Şanlıurfa'nın modern bir yüze kavuşması için büyük bir bütçe ile yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile birlikte hareket edilmesiyle daha da hızlanacak.


Gazete İpekyol