Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nde kentsel dönüşümün önü açıldı!


Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nde kentsel dönüşümün önü açıldı!

Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nin yıllardır beklediği imar planları nihayet İBB Meclisi'nden geçti ve mahallede kentsel dönüşümün önü açıldı.Maltepe'de Gülsuyu-Gülensu planlarının Aralık ayında onaylanmasının ardından Başıbüyük Mahallesi'nin de 1/5000'lik planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. Yaklaşık 22 bin kişinin yaşadığı Başıbüyük Mahallesi'nde kentsel dönüşümün önünü açan imar planları AK Parti ve CHP'li Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Planın kabulünden sonra İBB ve Maltepe Meclis Üyeleri CHP'den Alev Dağlayan, Ak Parti'den de Mehmet Erikci bir teşekkür konuşması yaptı. Meclisi takibe gelen mahalle sakinleri kararı alkışlarla karşıladı.


Kılıç'tan Topbaş'a teşekkür

Ormanlık alanlar haricinde Başıbüyük'ün tamamını kapsayan planda emsal oranı, bir önceki plana göre arttırılarak, toplu uygulamayla 1.75 olarak belirlendi. Planlarının askıya çıkması sonrası, bu plana uygun olarak 1/1000 ölçekli planlar, Maltepe Belediyesi'nce hazırlanacak ve dönüşüme başlanacak. Planların İBB'de kabul edilmesinin ardından yazılı açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bugün halkımız adına büyük bir sevinç yaşıyorum. Gülsuyu ve Gülensu planlarından sonra, Başıbüyük mahallemizin planlarının geçmesinden dolayı çok mutluyuz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'ın şahsında, tüm çalışma ekibine ve İBB Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Planlar, halkımıza ve Maltepemize hayırlı olsun" dedi. 


Gazetem İstanbulMaltepe Başıbüyük imar planı 2017 , başıbüyük kentsel dönüşüm 2017 , Maltepe Başıbüyük Mahallesi kentsel dönüşüm son durum ,