Van'da 17 bin 489 konutun teslimi yapıldı!

Van'da 17 bin 489 konutun teslimi yapıldı!

Van'da 23 Ekim 2011'de gerçekleşen deprem sonrası evlerini kaybeden depremzedeler için çalışmalar hızla devam ediyor. Bölgede yapımı tamamlanan 17 bin 489 konut depremzedelere verildi.


23 Ekim 2011'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremle büyük zarar gören Van'da yenileme çalışmaları devam ediyor.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, depremden hemen sonra Van için tüm ülke seferber oldu. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok bakan, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu çalışanları kente geldi. Çalışmaları yerinden yöneten bakanlar, depremzedelerin barınma ve yaşamsal ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. 


Evi yıkılan vatandaşlar için temeli atılan binaların yapımına hzla devam edildi. Depremin birinci yılında tamamlanan 17 bin 489 konut vatandaşlara teslim edildi. TOKİ tarafından 30 okul, 27 cami, 10 ticaret merkezi ve 16 büfe, 52 müteahhitte ihale edilerek inşa edildi.


TOKİ konutlarında 19 bin 826 personel 24 saat esasına dayalı çalışan ekipler, konutları yaparken çevre düzenine de büyük önem verdi. Konutların bulunduğu alanlarda 1 milyon 48 bin 523 metrekarelik bölge yeşil alan olarak değerlendirildi ve bu bölgelere 16 bin 650 ağaç dikildi. 


Bölgedeki çalışmalarla ilgili konuşan AFAD İl Müdürü Osman Uçar, Van'da depremin ardından devletin ve hükümetin çok kısa sürede önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirttii. Uçar, bu çalışmalarla vatandaşların ihtiyaçlarının önemli ölçüde karşılandığını vurguladı. 


Uçar, "Özellikle depremin ardından yapılan çalışmalarla konut anlamında Van'da adeta yeniden bir şehir kuruldu. Vatandaşların mağduriyeti çok bekletilmeden giderildi" şeklinde konuştu.


 Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, TOKİ Van kura çekilişi