Uluslararası Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi Konferansı gerçekleşti!


 Uluslararası Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi Konferansı gerçekleşti!

BTK'nın bir parçasını oluşturduğu Büyük İpek Yolu'nun Avrasya bölgesi ülkelerinde kesintisiz yük ve yolcu akışını sağlayacağı belirtilen bildiride, projenin Avrupa ve Asya arasındaki deniz ulaşımındaki yoğunluğu azaltacağı, yolcu ve yük taşımacılığında önemli fırsatlar sunacağı ifade edildi.Azerbaycan'da düzenlenen "Uluslararası Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi" konferansı sonrasında ortak bildiri kabul edildi.


Bildiride, BTK Demiryolu Projesi'nin bölgeye sağlayacağı katkılar ve katılımcıların mutabık kaldığı konular sıralandı.


BTK'nın bir parçasını oluşturduğu Büyük İpek Yolu'nun Avrasya bölgesi ülkelerinde kesintisiz yük ve yolcu akışını sağlayacağı belirtilen bildiride, projenin Avrupa ve Asya arasındaki deniz ulaşımındaki yoğunluğu azaltacağı, yolcu ve yük taşımacılığında önemli fırsatlar sunacağı ifade edildi.


Bildiride, BTK'nın Azerbaycan'da yeni inşa edilen Elet limanı ve  Marmaray  ile etkin taşımacılık için yüksek hızlı, güvenli ve daha kapsamlı bağlantılar sağlayacağı kaydedildi.


Konferans katılımcılarının Avrasya ulaştırma bağlantıları ve Büyük İpek Yolu'nun restorasyonuna ilişkin her türlü işbirliğini artıracakları, akıllı ulaşım sistemleri ve elektronik doküman sisteminin yaygınlaştırılmasını teşvik edecekleri konusunda mutabık kaldıkları bildiride belirtildi.


BTK'ya her türlü desteğin gösterileceği vurgulanan bildiride şu ifadeler yer aldı:


"Projeye destek vereceğiz ve katkı sağlayacağız. Kamu-özel işbirliğinin kullanımı ile ulaştırma altyapısının geliştirilmesini ve yük akışı ile ulaştırmanın geliştirilmesi için gereken ortamı sağlayacağız. Çok yönlü ulaştırmanın geliştirilmesi için lojistik merkezleri ve ulaştırma ağının genişletilmesi amacıyla gerekli adımları atacağız."


Bildirinin kabul edilmesinin ardından katılımcılar aile fotoğrafı çektirdi. 


23 ülke ve 14 uluslararası kurumun temsilcilerinin katıldığı konferansta Türkiye adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan başkanlığındaki heyet yer aldı. 


AAÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerBakü Tiflis Kars Demiryolu Projesi , Bakü Tiflis Kars Demiryolu projesi konferansı , Bakü Tiflis Kars Demiryolu konferansı , bakü tiflis kars demiryolu projesi ne zaman bitecek ,