Üftade Tekkesi ve Camii hizmete açıldı!


 Üftade Tekkesi ve Camii hizmete açıldı!

Bursa’da 4 milyon TL harcanarak restore edilen 500 yıllık Üftade Tekkesi ve Camii, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Üftade Mehmed Muhiddin Hazretleri tarafından 16. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılan cami ve tekke orijinal haline kavuşturuldu...

Bursa’da 4 milyon TL harcanarak restore edilen 500 yıllık Üftade Tekkesi ve Camii, düzenlenen törenle hizmete açıldı.


Üftade Mehmed Muhiddin Hazretleri tarafından 16. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılan cami ve tekke yapılan restore çalışması ile ilk günkü orijinal haline kavuşturuldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında başlatılan çalışmalar sonucu tamamlanan tarihi yapı düzenlenen törenle hizmete açıldı.


Açılışa katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şehirdeki birçok tarihi eser gibi Üftade Tekkesi ve Camii’nin de yenilenmesi nedeniyle Başkan Recep Altepe’yi kutladı. Osmanlı’nın 500 yıl boyunca dünyaya barış, adalet ve hoşgörü dağıttığını, Osmanlı’dan kopan bölgelerin sıkıntılardan kurtulamadığını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Bizler, dünden ders alan, dündeki değerlerimizin anlamını iyi kavrayan, o değerlerin gölgesinde medeniyet sunacak bir anlayışın mensuplarıyız. Onun için bu restorasyon çalışmasını sadece bir yenileme ya da yaşatma değil ecdadın anlayışına sahip nesillerin dünyaya bir mesajı olarak algılamamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah buralar, muhteşem tarihi geçmişten muhteşem tarihi geleceğe yürüyüşün adımları olacaktır” dedi.


4 milyon TL harcandı


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Üftade Hazretlerinin, Aziz Mahmud Hüdayi gibi birçok önemli talebesini yetiştirdiği tarihi tekkenin ayağa kaldırılması için 2010 yılından itibaren yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi yapıyı çevreleyen binaların kamulaştırılarak yıkıldığını, tekkenin dergah ve mescitle beraber baştan sona yenilendiğini, çevre yollarla birlikte yaklaşık 4 milyon TL’lik harcama yapıldığını belirten Başkan Altepe, “Emir Sultan, Üftade Hazretleri, Somuncu Baba, İsmail Hakkı Bursevi gibi birçok evliyayı bağrında yaşatan Bursa’mız önemli bir restorasyonu daha gerçekleştirmiş oldu. Mescit dışında büyük bölümü günümüze ulaşamayan 500 yıllık Üftade Tekkesi ve Camii’ni tekrar gün yüzüne çıkardık. İnşallah inanç turizmi açısından önemli bir durak olan burası, sosyal ve kültürel bir merkez niteliğini kazanacak. Üftade Hazretleri’nin koruma altındaki kıyafetleri ve eşyaları da burada özel bir bölümde sergilenecek” şeklinde konuştu.


Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Üftade Hazretleri’nin Bursa’ya anlam veren en önemli manevi şahsiyetlerden biri olduğunu vurguladı. Karaloğlu, “Tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasında, restore edilmesinde Büyükşehir Belediyemizin çok büyük gayretleri var. Bugün de ayağa kalkan eserlerden birini hizmete açıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Bursa Müftüsü Prof.Dr. Mehmet Emin Ay’ın okuduğu duanın ardından, kurdela keserek tekke ve camiyi yeniden hizmete açtı. Molla Fenari Mahallesi’nde bulunan tekke ve caminin açılışına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.


 

Toki Haber

bursa Üftade Tekkesi nerede , Üftade Tekkesi ve camisi bursa , Üftade hazretleri tekkesi bursa , bursa Üftade Tekkesi ve camisi nerede ,