26 / 09 / 2023

Tarihi Sarı Kadı Abdullah Camii yeniden inşa ediliyor!

Tarihi Sarı Kadı Abdullah Camii yeniden inşa ediliyor!

Bursa Kent Konseyi (BKK), Tarihi Bey Sarayı’nın ardından, Bursa Atatürk meydanında bulunan ve 1930’lu yıllarda yıkılan 550 yıllık tarihi caminin ihya edilmesi için geçtiğimiz yıllarda çalışmalara başlamıştı.


Bursa Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu tarafından gündeme getirilen Bursa Atatürk Meydanı’ndaki Sarı Kadı Abdullah Camii’nin yeniden inşaa edileceği bildirildi.


ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR


Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Osmangazi Belediyesi Başkanlığı, İl Müftülüğü, Vakıflar ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na dilekçeler yazıldı. Verilen dilekçelerde Bursa Kent Konseyi (BKK) Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu’nca yapılan araştırmalar sonucunda Bursa Atatürk Meydanı’nda Ünlü Cadde girişinin güneyinde bulunan ancak 1930’lu yıllarda yıkılarak yerine başka binaların yapıldığı ve şu an bankaların kullandığı binaların bulunduğu Sarı Kadı Abdullah Camii’nin ihya edilmesine yönelik taleplerin gerçekleştirilmesi için imar değişiklikleri istendi ve plan tadilatları Belediye Meclislerinden geçiyor.


TARİHİMİZE YENİ BİR CAMİ HEDİYE EDİN


BKK Başkanı Semih Pala, “Bursa’da tarihi kültürel mirasın korunması, açığa çıkarılması için her türlü çalışmanın öncüsü olmaya ve bu çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz”. 1930’lu yıllarda yıkılarak yerine binaların yapıldığı parselde bulunan Halk Bankası ve Ziraat Bankası’na çağrıda bulunan Pala, Sarı Kadı Abdullah Camii’nin yeniden yapılması için banka yetkililerinin yardımcı olmasını istedi. Pala, “Sarı Kadı Abdullah Camii’nin yerinde bulunan banka binalarının yerine, yıkılan camiyi yeniden yaparak Bursa’ya ve tarihimize yeni bir cami hediye edin” diye konuştu.


Yeni Akit