Sivas Kalesi'nde kazı çalışması başladı!


 Sivas Kalesi'nde kazı çalışması başladı!

Tarihi Sivas Kalesi'nde başlatılan kazı çalışmalarının ilk gününde "Geç Osmanlı dönemi"ne ait saat kulesi temeline ulaşıldı. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen kalenin doğu tarafındaki çay bahçesinin bulunduğu kısımda 3'ü uzman 8 kişilik ekiple kazı çalışması başlatıldı.Tarihi Sivas Kalesi'nde başlatılan kazı çalışmalarının ilk gününde "Geç Osmanlı dönemi"ne ait saat kulesi temeline ulaşıldı.


Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen kalenin doğu tarafındaki çay bahçesinin bulunduğu kısımda 3'ü uzman 8 kişilik ekiple kazı çalışması başlatıldı. 


Sivas Arkeoloji Müzesi Müdürü Atılgan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas Kalesi'nin belli bölümlerinin birinci, ikinci ve üçüncü derece sit alanı olarak tescil edildiğini söyledi.


Kazı çalışması yapılan alanın ikinci derece sit alanı olduğunu ifade eden Kaya, kalede önceden saat kulesi olduğuna dair bilgilere Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce yapılan arşiv taramaları sonucu ulaşıldığını belirtti.


Kaya, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün talebi üzerine kalede kazı çalışması başlatıldığını ifade ederek, kazının müdürlüklerinin denetiminde yürütüldüğünü söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanlığından sondaj kazısı yapılması yönünde talepte bulunduklarını dile getiren Kaya, şunları kaydetti:


"Bununla ilgili de 5 bin lira ödenek sağlayarak burada temel olup olmadığı yönünde çalışma başlattık. Çalışmalarımızın ilk aşmasında Geç Osmanlı dönemine ait bir saat kulesinin temellerine ulaştık. Burayla ilgili çizim ve fotoğraflama yaptıktan sonra alanı kapatıp eski haline getireceğiz. Daha sonra belediyenin burayla ilgili yapacağı projede, bu alana saat kulesi inşa edilecek. Bu saat kuleleri, genelde Orta Anadolu'nun tamamında var. Kazıyı biraz daha genişleterek saat kulesinin ölçülerine de ulaşmış olacağız. Kazının yaklaşık 5 gün daha sürmesini planlıyoruz."


AA
Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerSivas Kalesi , Sivas Kalesi kazı , Sivas Kalesi kazı çalışmaları , Sivas Kalesi projesi , Sivas Kalesi restore , Sivas Kalesi restorasyonu ne zaman bitecek ,