Şanlıurfa, Hatay ve Mersin'de yoğun ilgi nedeni ile kira fiyatları yüzde 30 yükseldi!


 Şanlıurfa, Hatay ve Mersin'de yoğun ilgi nedeni ile kira fiyatları yüzde 30 yükseldi!

Suriye’deki karışıklıktan kaçan sığınmacıların akın ettiği Güneydoğu illerinde kiralık ev fiyatları gün geçtikçe artıyor. Kiralık konut sıkıntısının yaşandığı Şanlıurfa, Hatay ve Mersin gibi illerde yoğun talep nedeniyle fiyatlar yüzde 30 oranında artış oldu.
Suriye’deki karışıklıktan kaçan sığınmacıların akın ettiği Güneydoğu illerinde kiralık ev fiyatları gün geçtikçe artıyor. Kiralık konut sıkıntısının yaşandığı Şanlıurfa, Hatay ve Mersin gibi illerde yoğun talep nedeniyle fiyatlar yüzde 30 oranında artış gösterdi


Suriye’de yaşanan olaylardan kaçanlar Türkiye’ye sığınmaya devam ediyor. Özellikle Güneydoğu illerine akın eden Suriyeliler, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Antakya, Mersin gibi illerde gayrimenkul fiyatlarını yükseltirken, sayıları yüz binleri bulan sığınmacılar nedeniyle bu bölgelerde kiralık ev bulmak zorlaşıyor.

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçan Suriyelilerin ilk olarak Gaziantep ve Şanlıurfa’ya akın ettiğini belirten emlakçılar, bu bölgelerdeki konut fiyatlarında ciddi oranda artışlar yaşanmaya başladığını söylüyor. Fiyatların son 1 senede yüzde 30 oranında arttığını ifade eden emlak danışmanları, daha önceleri 500 lira olan 2+1 bir dairenin fiyatının 600 ya da 700 liraya kadar yükseldiğini belirtiyor.

Sığınmacıların arasında konut satın alanlarının da olduğunu ifade eden emlakçılar, özellikle merkezi bölgelerin seçildiğini ve Bahçelievler’de yoğunluk oluştuğunu anlatıyor.

Suriyeli vatandaşların kalabalık ailelerden oluştuğunu ifade eden emlakçılar, 2-3 ailenin birlikte kaldığını belirterek, 20-30 kişilik grupların aynı evde kaldığının altını çiziyor. Vatandaşın bu durumdan rahatsızlık duyduğunu da ekleyen danışmanlar, “Komşular rahatsız oluyor. Sonuçta Türk vatandaşı olmadığı için güven duymuyorlar” şeklinde ifade ediyor.


‘Arsa sıkıntısı yaşanıyor’

Urfa’da arsa sıkıntısı yaşandığını da belirten danışmanlar, bölgede imara açılan yeni alanlara ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor. Mevcut arsaların şehir merkezinden çok uzakta kaldığını ifade eden emlakçılar, bölgedeki yatırım aracının gayrimenkul olduğunu fakat boş arsa olmadığını dile getiriyor.


‘KİRA ÖDEMEDE ZORLANAN VAR’

Hatay’a da yerleşen sığınmacılar, özellikle Antakya bölgesinde yoğunluk gösteriyor. Burada da kiraların yüzde 30 oranında arttığını söyleyen emlakçıların bazıları, müşterilerin kendilerini özellikle tembihlediğini ve Suriye vatandaşlarına konut kiralamadıklarını ifade ediyor. Bazı Suriyelilerin kiralarını ödemediğini dile getiren emlak danışmanları, kira isteyen ev sahibine saldırdıkların ve evlerinde silah bulunduranların da olduğunu ifade ediyor.


‘Fiyatlar artmaya devam eder’

Mersin’de de yoğunluk olduğunu belirten emlakçılar, özellikle şehrin yazlık bölgelerini seçtiklerini söylüyor. Sığınmacıların özellikle Pozcu, Yeni şehir, Çeşmeli Tömük gibi bölgelere yerleştiğini belirten danışmanlar,  büyük ve eşyalı konutların revaçta olduğunu ifade ediyor. Emlakçılar, Suriyelilerin etkisinin süreceğini ve şehirdeki konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini dile getiriyor.


Hülya Çaylak/Milliyet Gazetesişanlıurfa kiralık daire , Şanlıurfa kiralık daire fiyatları , Şanlıurfa kiralık daire fiyatları 2013 , Şanlıurfa kiralık daire fiyatları 2014 , Hatay kiralık daire , hatay kiralık daire fiyatları , Hatay kiralık daire fiyatları 2013 , Mersin kiralık daire fiyatları , Mersin kiralık daire ,

Hemen Teslim 4 proje