09 / 08 / 2022

Pendik Kurtköy'deki yurt binası Emniyet’e hizmet verecek!

Pendik Kurtköy'deki yurt binası Emniyet’e hizmet verecek!

İstanbul Pendik’teki yurt binasının bulunduğu parselin imarı, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne hizmet edecek şekilde yeniden düzenlendi.


Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, Pendik Kurtköy'de yurt binasının bulunduğu 2 bin metrekarelik parseldeki 8 katlı yurt binası OHAL kapsamında 26 Ekim 2016 tarihinde mühürlenerek maliye hazinesine devredilmişti. 


 21 Kasım 2017'de arsa Maliye Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Parselin amacına uygun olarak kullanabilmek için tüm planlarda imar durumunun “emniyet hizmet alanı” olarak düzenlenmesi için gerçekleştirilen başvuru İstanbul Büyükşehir Belediyesi  (İBB) Meclisi'nin eylül ayı oturumunda gündeme geldi.2012'DEN BERİ KONUT ALANINDAYDI


Taleple ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyon raporunda yer alan bilgiler yurt binasının imarına aykırı bir biçimde konut alanına yapıldığını da ortaya çıkardı. 


Raporda değişikliğe konu parselin 2012 tarihli imar planlarında “konut” alanında kaldığı bildirildi. Emsalin yani inşaat hakkının 1.50, yükseklik sınırının da 30.50 metre olduğu belirtildi. Mülkiyet bilgileri bölümünde arazinin “özel güvenlik bölgesi” içerisinde bulunduğu da kaydedildi. FETÖ tarafından imara aykırı şekilde konut alanına yapılan yurt binasının imarı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yeniden belirlendi. Parsel, oy birliğiyle “emniyet hizmet alanı” ilan edildi.