Marmaray ile Pekin, Kars üzerinden Londra'ya birleşecek!


Marmaray ile Pekin, Kars üzerinden Londra'ya birleşecek!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattına ilişkin, "Demiryolu hattı tamamlandığında Türkiye'nin gerçekten 150 yıllık hayali, İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz Marmaray ile Pekin, Kars üzerinden Londra'ya birleşecek" dedi...
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattına ilişkin, "Demiryolu hattı tamamlandığında Türkiye'nin gerçekten 150 yıllık hayali, İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz Marmaray ile Pekin, Kars üzerinden Londra'ya birleşecek" dedi.


Çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Bakan Yazıcı, Vali Eyüp Tepe'yi ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kars'a gümrük müdürlüğü hizmet binasının açılışını gerçekleştirmek için geldiklerini söyledi.


Yarın da Iğdır'da Dilucu gümrük binalarının temel atma törenini gerçekleştireceklerini ve bunları yap-işlet-devret modeliyle yaptıklarını dile getiren Yazıcı, "Nitekim en büyük projelerimizden biri olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, Ankara-Kars hızlı tren, Türkiye'nin en önemli projelerinden bir tanesi. Tarihi İpekyolu güzergahını Pekin'den Londra'ya bağlayacak demiryolu hattı üzerine muazzam bir ticaret potansiyelini taşıyacak son derece stratejik bir çalışma" diye konuştu.


"Demiryolu hattı tamamlandığında Türkiye'nin gerçekten 150 yıllık hayali, İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz Marmaray ile Pekin, Kars üzerinden Londra'yla birleşecek" diyen Yazıcı, şunları kaydetti:


"İnşallah o günde Türkiye açısından, dünya tarihi ve siyaseti açısından, dünyanın ekonomik bakışı açısından son derece önemli bir olay olacağını düşünüyorum. Biz bölgelerimizin potansiyellerini harekete geçirmek, insanımızın hayatını kolaylaştırmak, ekonomik ve sosyal refah seviyesini yükseltmek için gerçekten cumhuriyet hükümeti olarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde durmadan koşuyoruz. 'İşimiz hizmet, gücümüz millet' diyerek yolumuza devam ediyoruz. İnşallah buradaki gümrük müdürlüğümüzde şu an itibarıyla ithalat ihracat rakamlarını dikkate aldığımızda gümrük müdürlüğü kurulması açısından potansiyeli itibarıyla baktığımızda düşük görülse bile eminim ki bu gümrük müdürlüğünün faaliyete geçmesi takdirinde buradaki ithalat ve ihracat işlemleri Kars'ta yapılacak hale gelecek."


Vali Tepe, ziyaretin ardından Bakan Yazıcı'ya işlenmiş tabak ile Kars kitabı hediye etti.AA
bakü tiflis kars demiryolu ne zaman açılacak , bakü tiflis kars trenyolu marmaray , marmaray pekin ile londrayı birleştirecekmi , marmaray bakü tiflis kars demiryoly hattı bağlantısı , bakü tiflis kars demiryolu güzergahı ,