15 / 06 / 2024

Manisa'da konutlar deprem riski altında!

Manisa'da konutlar deprem riski altında!

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şubat ayı meclisinde Ulucami ve çevresinde devam eden kamulaştırmaların AKP tarafından engellenmesine sert çıktı. Bölgede 30 yıldır devam eden gecekondu sorununun çözümü noktasında engellendiklerini ifade eden Başkan Ergün, “Burada halkımızın faydalanacağı yeşil alanlar oluşturalım. Bölgeyi rekreasyon alanına çevirelim istiyoruz. Buna engel oluyorsunuz. Siyasi düşünceleriniz, hizmetin önüne geçiyor” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında, Ulucami ve Çevresi Koruma Amaçlı revizyon imar planı ile ilgili görüşülen madde tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili söz alan AKP Grup Başkanı Zülfikar Gürcan, Büyükşehir Belediyesi’nin Kırmızı Köprüden, Ulucami’ye kadar olan kısımda güzel hizmetlere imza attığını belirterek, “Ancak seçim atmosferine girilen bir dönemi yaşıyoruz. Biz bu bölgede yaşayan insanlarımızın tedirgin olmaması ve tedirginliği ortadan kaldırmak adına burada bu çalışmamaların yapılmaması noktasında bir rapor hazırladık. Bu raporun onaylanmasını teklif ediyoruz” dedi.


Deprem Riski Taşıyan Konutlar

Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Mehmet Palabıyık ise bölgede deprem riski taşıyan konutlar olduğunu ifade ederek, “Bölgede halkımız uçurum kenarında yaşıyor. Bu vatandaşlarımız için tehlike arz eden bir konu. Bunun yanı sıra bölgenin tarihi yapısının da ön plana çıkarılması konusu var. Burada herkes elini taşın altına koymalı. Ulucami bölgesini yeşil alan ve rekreasyon alanına dönüştürüp halkımızın hizmetine açabilirsek, kentimizin panoraması değişir” şeklinde konuştu. 


Bu Bölge Manisa’nın Olmazsa Olmazıdır

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’de, Ulucami bölgesinde ilk etapta yedi adanın yeşil alan ve rekreasyon alanına dönüştürülmesi konusunun gündemde olduğunu belirterek, “Ancak komisyonda oralara bir katlı, iki katlı villa olsun kararları alınıyor. Burası Manisa’nın olmazsa olmasıdır. Komisyon başkanı Can Mercül, gecekondular devam etsin, bir katlı iki katlı villalar olsun şeklinde görüş vermiş. Manisa’nın olmazsa olması olarak gördüğümüz, 30 yıldır gelen bu mevcut yapının aynı şekilde kalmasını savunuyorsanız bunun üzerine bir şey demiyorum” şeklinde konuştu.


Bize Oy Vermezler Diye Korkuyorsunuz

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bölgede 174 evin kamulaştırmasını başlattıklarını belirterek, “Ancak bu evlerden 115 tanesi ile ilgili davalar halen devam ediyor.

Eğer burada yürütülen çalışmalara ret veriyorsanız, bu davalar bir üç yıl daha devam eder. Bunun farkında değilsiniz. Siyasi düşünceniz hizmetin önüne geçiyor. Siyasi düşünüyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz. Bize oy vermezler diye korkuyorsunuz. Manisa’nın önünü kesiyorsunuz. Projelerin önüne engel oluyorsunuz. Halkımız bunu bilsin ve görsün. Bir gün önce evet dediğinize, ertesi gün hayır diyorsunuz. Bundan sonra sizin verdiğiniz sözlere inanmayız” diye konuştu. Daha sonra ilgili madde oylandı. AKP Grubu’nun oylarıyla bölgede yürütülen çalışmalar reddedildi.


Manisa'da Denge