22 / 03 / 2023

Kahramanmaraş’ta vatandaşlardan 2B arazi tepkisi!

Kahramanmaraş’ta vatandaşlardan 2B arazi tepkisi!

Kahramanmaraş’ta Onikişubat ilçesi Yenidemir Mahallesi’ndeki vatandaşlar tarım arazilerinin 2B olarak gösterilmesine tepki verdi.


Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi Yenidemir Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar arazilerinin ormana dahil olmasına tepki gösterdi. Mahalle meydanında toplanan bir grup vatandaş, arazilerin dedelerinden kaldığını belirtirken, 2B kapsamında başlatılan çalışmalarda arazilerinin ormana dahil olması sonucu mağdur olduklarını iddia etti.  


Habertürk'te yer alan habere göre, arazilerinin uygun fiyata kendilerine verilmesini isteyen Cemal Akgül, “Arazilerimiz kırsal kesimde, devlet babada buna yüksek bir fiyat biçmiş. Biz de burada geçimimizi zor sağladığımız için çocuklarımız şehre gitti. Eğer biz bunun böyle olacağını bilseydik çocuklarımızı başka yerlere göndermezdik çalışmaya. Devlet babadan arazilerimize bir çözüm istiyoruz” dye konuştu.


Vatandaşlardan İbrahim Çam, “Bizim arazilerimizi 2B olarak yazmışlar. Bu arazilerimizin tekrar yeniden bir ekibin gelip düzeltmesini istiyoruz. Uygun fiyata bizlere verilmesini istiyoruz. Bizim köyümüz kırsalda arazilerin olduğu bir yerde, yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.


Arazi tapularının yeniden kendilerine verilmesini isteyen Necmettin Akpınar, "Burada su yok, traktörün dahi işlemediği araziler buralar. Biz de bu dedelerimizden kalan arazide yaşamımızı sürdürüyoruz. Bizim köyümüzde Ermeniler tarafından 22 kişi şehit edilmiş. Bunun acısı üzerimizdeyken ve 2B'nin bize ne olduğu anlatılmamışken devletten yardım istiyoruz. Tapularımızın geri verilmesin istiyoruz” ifadelerinde bulundu.


Arazilerin hazine bünyesinde olduğunu ve konuyla ilgili yeni bir çalışmanın başlayacağını kaydeden Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, İhlas Haber Ajansı muhabirine cep telefonuyla şu bilgileri aktardı: 


"Tarım ve Orman Bakanlığımız Bilim ve Fen Ormanı olarak muhafazasında, hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan yerler ile maddenin yürürlüğe girdiği tarihte üzerinde yerleşim yeri bulunan ya da yerleşim yeri taşlık alanlar Orman Genel Müdürlüğünce, orman sınırlarına çıkartılarak tapuda hazine adına tescil edilir. Orman sınırları dışına çıkartılan alanın, iki katından az olmamak üzere, devletin hüküm ve tasarrufu altında veya, hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlar Orman Genel Müdürlüğüne tahsis etmek üzere tahsis edilir.”