19 / 08 / 2022

Japonlar İstanbul'da deprem çalışmalarına başlıyor!

 Japonlar İstanbul'da deprem çalışmalarına başlıyor!

Beyoğlu Belediyesi ile Bunkyo Belediyesi arasında Tokyo’da imzalanan “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması”, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİKA) ile de “Afet Projesi İşbirliği Anlaşması” kapsamında Japonya’dan İstanbul’a gelen heyet Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı makamında ziyaret ederek depremle ilgili çalışmalara başladı.Japonya’da Bunkyo Belediyesi ile “Dostluk ve İş Birliği Anlaşması”na geçtiğimiz yıl Kasım ayında imza atan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Yunus Emre Enstitüsü Japonya temsilciliğinin organizasyonuyla, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİKA) ile yapılan “Afet Önleme Projesi İşbirliği Anlaşması” kapsamında yapılan protokol gereği, Bunkyo Belediyesi’nden Afet Kontrol Daire Başkanı Ken Enokido ve bir gurup heyet İstanbul’a gelerek Beyoğlu’nda incelemelere başladı.


JAPON HEYETİ, BAŞKAN DEMİRCAN’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Japonya’nın deprem konusundaki tecrübelerini Beyoğlu üzerinden İstanbul ve Türkiye’ye aktarmayı hedefleyen “Afet Önleme Projesi İşbirliği Anlaşması” kapsamında Ken Enokido başkanlığında ki Japon heyet, Beyoğlu Belediyesi’nin Şişhane’deki restorasyonu tamamlanan başkanlık binasını gezdi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı makamında ziyaret eden heyet, ilçe hakkında bilgiler aldı.


15 SENE ÖNCE YAŞADIĞIMIZ DEPREMİN İZLERİ HALA SİLİNMEDİ

Japonya’nın deprem gerçeğiyle ne kadar iç içe yaşadıklarını ve bu konuda yapılan mücadeleyi takdir ile izlediklerini belirten Başkan Demircan “Bizde sizin kadar olmasa da ciddi bir deprem tehdidi altındayız ve sık sık depremle karşılaşıyoruz. İstanbul’un yanı başında 15 sene evvel yaşadığımız depremin izlerini henüz silinmiş sayılmayız. Ve çok yakın bir gelecekte İstanbul’da bir deprem olma ihtimali karşısında teyakkuz halindeyiz. Kasım ayında yapmış olduğumuz anlaşmayla da iki ilçenin kardeşliği sürecini başlatmıştık. Anlaşmayla birlikte deprem konusunda Japonların birikimini Beyoğlu üzerinden İstanbul halkına ulaştırmış olacağız” dedi. Görüşmenin ardından Japon heyeti; gençlik merkezi, Ayvalık Semt Konağı’nı inceledi.


JAPON HEYET AFAD BAŞKANI BOSTAN’DAN BİLGİLER ALDI

Beyoğlu ve İstanbul hakkında bilgiler toplamaya devam eden Japon heyet İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nü (AFAD)  de ziyaret etti. AFAD Müdürü Gökay Atilla Bostan, afet koordinasyondaki çalışmalar hakkında Japon heyete sunum yaparak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Heyet, kendi tecrübelerin yanı sıra iki belediye arasında ortak projelerin de yürüteceklerini söyledi. Bunun üzerine İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bostan, projenin ortaya konulmasının ardından her türlü desteği sağlayabileceklerini belirtti.


JAPON’LAR AFAD’A HAYRAN KALDI

İstanbul’da AFAD’ın depreme karşı aldıkları tedbirler ve projeler hakkında bilgi alan heyet daha sonra AFAD binasını gezdi.  Binanın oldukça donanımlı olduğunu söyleyen Japon heyeti, “Notlarımızı aldık, başta haberleşme sistemleri olmak üzere her şey çok etkileyiciydi” dedi.


Beyoğlu’yla ilgili bir hafta fizibilite çalışması yapacak Japon heyet, ilçede yapacakları analizlerin ardından Beyoğlu ile ile ilgili yapılacak projeler hakkında Başkan Demircan’a çeşitli projeler sunacaklar.