İstanbul Üçüncü havalimanına Dubai'den rakip çıktı!


İstanbul Üçüncü havalimanına Dubai'den rakip çıktı!

İstanbul Üçüncü havalimanına Dubai'den rakip çıktı. Dubai Emiri, 120 milyon yolculuk dünyanın en büyük havalimanının yapımı için harekete geçti. 32 milyar dolara mal olması beklenen proje tamamlandığında yolcu kapasitesinin yılda 200 milyona çıkartılması hedefleniyor.
100 milyon yolcu kapasiteli  İstanbul  Havalimanı projesine Dubai rakip çıktı. Dubai Emiri, 120 milyon yolculuk dünyanın en büyük havalimanının yapımı için harekete geçti. 32 milyar dolara mal olması beklenen proje tamamlandığında yolcu kapasitesinin yılda 200 milyona çıkartılması hedefleniyor. Recep Tayyip Erdoğan isminin verileceği konuşulan İstanbul havalimanı projesinin ise tamamlandığında 100 milyon yolcu kapasiteli olacağı açıklanmıştı.


Dubai Havalimanı projesinin bir başka çarpıcı büyüklük hedefi ise aynı anda 100 adet dev Airbus 380 uçağına hizmet verebilecek olması.


6 ila 8 yılda tamamlanması planlanan Dubai Havalimanı 56 kilometrekarelik alana yayılacak. 5 ayrı pisti aynı anda kullanılabilecek.


Dubai’nin halen kullandığı havalimanı yılda 66.4 milyon yolcuya hizmet vererek, Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın ise 7’nci en yoğun havalimanı unvanını taşıyor. Yılda 99.4 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Uluslararası Havalimanı ise  dünyanın en yoğun havalimanı olarak hizmet veriyor.


vatanÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanıüçüncü havalimanı , üçüncü havalimanı dünyanın en büyük havalimanı , dünyanın en büyük havalimanı , dünyanın en büyük havalimanı hangisi , üçüncü havalimanı projesi son durum , üçüncü havalimanı projesi ne durumda , üçüncü havalimanı ne zaman bitecek ,