22 / 07 / 2024

İstanbul-Konya hızlı tren hattı Mart'da hizmete girecek!

 İstanbul-Konya hızlı tren hattı Mart'da hizmete girecek!

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Mart ayında hizmete girmesi beklenen İstanbul - Ankara Yüksek Hızlı Tren seferlerinin yanında İstanbul-Konya arasındaki hattın da devreye gireceğini ifade etti...


TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Mart ayında hizmete girmesi beklenen İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren seferlerinin yanında bir hattın daha açılacağını söyledi. Karaman, “İstanbul-Konya arasındaki hat da devreye girecek. Yani iki hat birden devreye girecek” dedi...


TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman soruları yanıtladı. Yüksek Hızlı Tren’in Ankara ile Eskişehir arasında çalıştığını vurgulayan Karaman, “Eskişehir-İstanbul arası çalışmalar bitti, sinyal çalışmaları da sürüyor. Bazı ufak tefek eksikler var. Onlar tamamlanınca testlere başlayacağız. Testlere en geç Aralık ayında başlanacak. 300 kilometreye kadar çıkan trenimiz var, onunla da test yapacağız” dedi.


“Hızlı tren şubat ya da en geç mart ayında açılacak” diyen Karaman, “İlk durağımız Pendik olacak. İlk etapta her iki saatte bir sefer yapmayı düşünüyoruz. Yolculuklara göre bu seferleri ayarlayacağız” dedi.


ÇİFTE HAT OLACAK


İstanbul-Ankara hattının yanında bir başka hattın daha hizmete gireceğini belirten Karaman, “İstanbul-Konya arasındaki hat da devreye girecek. Yani iki hat birden devreye girecek” şeklinde konuştu.


Süleyman Karaman, şöyle devam etti: “Hızlı tren başlangıçta Ankara ile Pendik arasında çalışacak. 2015 yılında Pendik-Kadıköy arası da bitecek, böylece hızlı tren Marmaray’a ulaşacak. Marmaray’dan geçerek Halkalı’ya kadar gidecek.”


Karaman, hızlı trende bilet fiyatları konusunda ise “Fiyatlar üzerinde çalışmaları tamamlamadık. Henüz fiyatları belirlemedik” dedi.


Marmaray’da yolcu sayısında artış beklediklerini dile getiren TCDD Genel Müdürü, “İstanbul Marmaray’ı sevdi. Ortalama 70-80 bin kişi yolculuk yapıyor. Bunun daha da artmasını bekliyoruz. Gelecekte bütün taşımacılıkta Marmaray kullanılacak” diye konuştu.


Ntvmsnbc