18 / 04 / 2024

Fatih Altaylı:Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamit'e ait olmadı!

Fatih Altaylı:Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamit'e ait olmadı!

Fatih Altaylı, Galatasaray Adası'nın tapusunu canlı yayında gösterdi. Altaylı, "Sultan 2. Abdülhamit, iktidarının son döneminde buraya el koydu. Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamit'e ait olmadı" dedi


Fatih Altaylı, Galatasaray Adası'nın tapusunu canlı yayında gösterdi. Altaylı, hafta sonunda oynanan Beşiktaş - Fenerbahçe, Başakşehir - Galatasaray maçlarında yaşananları da değerlendirdi.

 

Sultan 2. Abdülhamit'in 5. kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu'nun Galatasaray Adası'nı istemesiyle ilgili olarak konuşan Altaylı, adanın hiçbir zaman Abdülhamit'e ait olmadığını tapuyu göstererek anlattı. 

 

"Sultan Abdülhamit ile arasında 21 yıl fark var. Biri doğduğunda diğeri neredeyse doğmamıştı. Bu kızcağızı ciddiye almak mümkün değil. Ailenin en büyüğü Lübnan'da yaşıyor. Dündar efendi Türkçe bile bilmiyor. Galatasaray, adanın tapusunu Balyan ailesinden aldı. Sultan Abdülmecid'e ait... Sultan Abdülmecid, borçlardan ötürü kayalığı Balyan ailesine veriyor. Burada kendilerine 2 katlı bir köşk yapıyorlar. Sonra Abdülhamit iktidarının son döneminde buraya el koyuyor. Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamit'e ait olmadı. Daha sonra yeniden Abdülmecid Vakfı'na devrediliyor. Daha sonra da Balyan ailesi dava açıyor. 1945'te Balyan ailesine geri veriliyor. Galatasaray Başkanı Sadık Giz de Balyan ailesinin varislerinden 1957'de bu adayı satın alıyor." diye konuştu.

 


Vatan