29 / 09 / 2023

Edremit Hükümet Konağı'nın restorasyon çalışmaları tamamlandı!

 Edremit Hükümet Konağı'nın restorasyon çalışmaları tamamlandı!

Edremit'in ilk katı 500 yıl önce inşa edilen tarihi hükümet konağında bir yıl önce başlayan restorasyon çalışmaları tamamlandı. En eski birinci katın iç ve dış cephesi tamamen yenilendi, mermerler eski haline getirildi.Edremit'in ilk katı 500 yıl önce inşa edilen tarihi hükümet konağında bir yıl önce başlayan restorasyon çalışmaları tamamlandı. En eski birinci katın iç ve dış cephesi tamamen yenilendi, mermerler eski haline getirildi. 

Konağın ikinci katının ise 1927 yılında dönemin Edremit Kaymakamı Mehmet Ali Bey tarafından eklendiği, binanın birinci milli mimarlık akımının en güzel örneklerinden birisi olduğu kaydedildi. 


Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, inşaatın denetim çalışmalarını Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri ile birlikte yaptıklarını hatırlatarak "Konağın çatı onarımı ve iç restorasyonu yapıldı. Güçlendirilerek depreme dayanıklı hale getirildi. Bir yıldır belediyenin ek hizmet binasında hizmet veren Kaymakamlık, Mal Müdürlüğü ve Nüfus Müdürlüğü de yakında aynı binaya birlikte taşınıp, hizmetlerini buradan yürütecekler" dedi. Posta Çanakkale