Cafer Paşa Hanı restore ediliyor!

Cafer Paşa Hanı restore ediliyor!

Bursa’yı çağdaş bir geleceğe taşırken kentin kültürel değerlerini de gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi tarafından eski işleviyle yeniden İnegöl’e kazandırılacak olan Cafer Paşa Hanı’nda restorasyon çalışmaları başladı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyon çalışmaları kısa sürede tamamlanacak Beylik Hanı’nın (Cafer Paşa Hanı) ilçenin en güzel mekanı olarak yeniden hizmet vermeye başlayacağını açıkladı. İlçenin en önemli değerlerinden biri olan ve 2013 yılında çıkan yangın sonucu üzerindeki tüm dükkanları yanan hanın ayağa kalkma sürecinin başladığını dile getiren Başkan Altepe, “Şimdi inşallah restorasyon süreci için ilk harç koyma işlemini gerçekleştiriyoruz. Gerekli tüm izinler alındı ve çalışmalar başlatıldı. En kısa sürede de tamamlanacak. Cafer Paşa Hanı, İshak Paşa Külliyesi’yle birlikte çarşıya hareket getirecek. Şimdiden bölgemiz, halkımız ve esnafımız için hayırlı uğurlu olsun” dedi.


İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, Cafer Paşa Hanı’nın 2013 yılı Ekim ayında çıkan yangınla kül olduğunu hatırlattı. Olaydan 2 gün sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yangın alanına geldiğini ve yaşanan zararın tazmin edilmesi noktasında tüm çalışmaların başlatılması için talimat verdiğini hatırlatan Aktaş, “Sizler gerçekleştirdiğiniz restorasyon çalışmalarıyla Türkiye’ye değil dünyaya örnek oldunuz. Bugün bir çalışma da İnegöl’ümüz için başlatılıyor. Cafer Paşa Hanı’nın yeniden yapılması için harç koyma işlemini gerçekleştiriyoruz. Halkım adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu yatırımlar sizin İnegöl ve Bursa’ya olan sevginizin bir göstergesidir. Sayenizde hiçbir zaman yalnız kalmıyoruz. Sizlerden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.


Günün anısına İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başkan Altepe’ye el işi oyma sehpa hediye etti. Başkan Altepe, Milletvekili Hüseyin Şahin ve İlçe Belediye Başkanı Alinur Aktaş, restorasyon çalışmalarını başlattı.


Cafer Paşa Hanı’nın tarihi


Tarihi han, 21 Ekim 2013 tarihinde bir afet sonucu yandı. Hanın içindeki dükkanların hepsi, çıkan yangında kül oldu. Çevredeki dükkanların büyük çoğunluğu da yangından zarar gördü. Uygulama çalışmaları, Anıtlar Bölge Kurulu’na onaylattırılan restorasyon planı çerçevesinde gerçekleştirilecek.


Projeye göre; iç avluda 40, dış kısımda da 22 dükkan özgün yapısı göz önüne alınarak yeniden ayağa kaldırılacak. 400 günde tamamlanacak restorasyon çalışmaları, toplam 2 milyon 600 bin TL’ye mal olacak.


Cafer Paşa kimdir?


Hanı yaptıran Cafer Paşa, Enderun’da yetişip Kanuni Sultan Süleyman’ın silahtarlığını yapmıştır. Daha sonra hizmetlerinden dolayı Kapıcı Başılığa ve Yeniçeri Ağalığına yükselmiştir. Ardından Rumeli Beylerbeyi ve Kubbe Veziri olmuştur. İstanbul Eyüp’te bir medresesi ile Halvetiye Tarikatı mensuplarına mahsus zaviyesi ve türbesi vardır.


TOKİ Haber

 Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016