Büyük Körfez Projesi'nin ÇED raporunda son aşama!


Büyük Körfez Projesi'nin ÇED raporunda son aşama!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi'nin dip tarama ihalesiyle ilgili projenin ÇED sürecinde son aşamaya gelindiğini, kısa süre içinde olumlu haberler beklediklerini söyledi.İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu,  İzmir  Körfezi'nin dip tarama ihalesiyle ilgili projenin ÇED sürecinde son aşamaya gelindiğini, kısa süre içinde olumlu haberler beklediklerini söyledi.


Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde basına kapalı olarak düzenlenen İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) sonrası gazetecilere açıklama yapan Kocaoğlu, İzmir Körfezi'nin sığlaşması nedeniyle oluşan kirliliği gidermek amacıyla hazırladıkları Büyük Körfez Projesi'nin ÇED sürecinde olduğuna dikkati çekti.


Konunun son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın İzmir programı sırasında gündeme geldiğini anlatan Kocaoğlu, "Yüzülebilir körfez hedefi ile başlanan Büyük Körfez Projesi'nin ÇED raporu için son aşamaya geldik. Önümüzdeki günlerde iyi haber bekliyoruz" dedi.


Bakan Elvan'a Gaziemir'de yapılan yeni fuar alanına kavşakla bağlantı yapılması için verilen izin nedeniyle teşekkür ettiklerini ifade eden Kocaoğlu, ayrıca yeni fuar alanına ulaşımın sağlanması için İZBAN’a entegre olarak 2 kilometrelik bir monoray sisteminin yapımı için de kendisinden onay aldıklarını bildirdi.


- Yunanistan'ın liman kararı 


Kocaoğlu, toplantıda Yunanistan’da yaşanan iktidar değişikliği sonrası göreve gelen Alexis Tsipras hükumetinin Pire ve Selanik limanlarının özelleştirilmesinin durdurulması kararının da tartışıldığını anlattı.


Bu kararın İzmir Limanı'na olan etkileri konusunda değerlendirme yapıldığına işaret eden Kocaoğlu, İzmir Körfezi ile ilgili ÇED onayının bir an önce verilerek İzmir Körfezi’nin tarama işleminin süratle gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldığını dile getirdi.


Kalkınma Kurulu Spor Komitesi Başkanı Mahmut Özgener ile kente yapılacak statlara ilişkin kurul üyelerinin düşüncelerini paylaştıklarını aktaran Kocaoğlu, "Mahmut Özgener, önümüzdeki günlerde stat konusunun çözülmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile temas kuracak" bilgisini verdi.   


Kocaoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı İEKKK toplantısına davet edeceklerini sözlerine ekledi. AAÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleriBüyük Körfez Projesi , Büyük Körfez Projesi son durum , Büyük Körfez Projesi gelişmeleri , Büyük Körfez Projesi 2015 , Büyük Körfez Projesi ÇED raporu ,