01 / 02 / 2023

Boğaziçi öngörünüme imar barışı resmen geldi!

 Boğaziçi öngörünüme imar barışı resmen geldi!

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa ile Boğaziçi öngörünüme imar barışı resmen geldi..


TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 7159 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan bazı mahalleler resmen imar barışı kapsamına alındı. Böylece bir önceki yasa değişikliğinde imar barışına dahil edilmeyen Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’deki bazı mahalledeki yapı sahipleri imar barışından yararlanabilecek.


İmar barışı başvuru süresi uzayacak mı?


Boğaziçi öngörünümün de başvuruların sona ermesine 3 gün kala kapsama alınması, bu bölgede oturanları da harekete geçirdi. Ancak 3 günlük sürenin başvuru için az olduğunu belirten vatandaşlar da sürenin uzatılmasını istiyor.


Son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 tarihi olarak duyurulan imar barışı başvuruları gelen yoğun talep üzerine 31 Aralık 2018 tarihine uzatılmıştı. Bu sürenin de sonuna gelindi. Sektör temsilcileri ve vatandaşlar başvuru süresinin uzatılmasını bekliyor.


Kanunda şu hükme yer verildi:


"Madde 2- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesinin dördüncü fıkrasına "Bu Kanun" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve 2960 sayılı Kanun" ibaresi eklenmiş ve maddeye bağlı 18/11/1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir."
Işıl Seren KESKİN/Konuttimes.com