Arınç KKTC'de temel atma törenine katıldı!


Arınç KKTC'de temel atma törenine katıldı!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC 'ye düzenlediği ziyarette, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlara rağmen dünyayla entegre olma yolunda önemli mesafe katedildiğini belirtti.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çalışma ziyareti için bulunduğu KKTC'de, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlara rağmen dünyayla entegre olma yolunda önemli mesafeler katedildiğini, bu şartlar altında ulaşılan siyasi, ekonomik ve sosyal seviyenin başarı öyküsü olmaya aday olduğunu söyledi. 


İki günlük temaslar için KKTC'ye gelen Kıbrıs'tan sorumlu Başbakan Yardımcısı Arınç, ilk olarak işletme hakları özelleştirilen Ercan Havalimanı’ndaki yeni yatırımların temel atma törenine katıldı. Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, milletvekilleri ve üst düzey yetkiler katıldı.


Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC’ye iki günlük çalışma ziyareti için geldiğini belirterek, gelir gelmez böylesi hayırlı bir iş için temel atmanın ve bu projenin başlamasının kendisini gururlandırdığını söyledi. Temelin atılmasıyla projenin kısa sürede tamamlanabileceğini ifade eden Arınç, bu işin hem siyasi hem de ekonomik olarak faydalı ve bereketli olacağını kaydetti.


Arınç, nüfusunun üç katına ulaşan turisti ağırlayan KKTC’nin adaya gelecek barış suyunun katkısıyla refah ve üretim seviyesinde de sıçrama yaşayacağına inandığını ifade etti. Arınç, "Kıbrıs bir ada olması nedeniyle ulaşımın büyük oranda hava yoluyla sağlanıyor. Günde 80 civarında inip kalkan uçakla yılda 3 milyon insana hizmet vermekteyiz. Bu atılımla 5 milyon yolcu kapasitesine sahip bir  havaalanı yapmak, anlamlı ve öncelikli yatırımdır" diye konuştu. 


Bunun ekonomik boyutu yanında siyasi bir başarı olduğuna da işaret eden Arınç, havalimanının KKTC’de yapılan en büyük özel sektör yatırımı olduğunu kaydetti. 


Bülent Arınç, havaalanının yapımı için tercih edilen "yap-işlet- devret" modelinin oldukça çağdaş ve Türkiye'nin son yıllarda tercih ettiği yöntem olduğunu belirterek, KKTC'ye 200 milyon avroluk bu yatırımın diğer yatırımcıları da cesaretlendirdiğini söyledi. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını getirdiğini ifade eden Arınç, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlara rağmen dünyayla entegre olma yolunda önemli mesafeler katedildiğini, bu şartlar altında ulaşılan siyasi, ekonomik ve sosyal seviyenin başarı öyküsü olmaya aday olduğunu vurguladı.


Eroğlu: "Turizmin yatırıma ihtiyacı var"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Ercan Havalimanı’nın gelişmesini sağlayacak projenin temelini atmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, projeyi hayata geçirecek şirketin bunu kısa sürede tamamlamasını temenni etti.


Havalimanından bahsederken akla ilk olarak turizmin geldiğini ifade eden Eroğlu, turist sayısının artması için altyapının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Eroğlu, ilk kez başbakan olduğu zaman ekonominin itici gücünün turizm olmasına karar verdiklerini, bunun için de turizmi teşvik yasasıyla yollarına devam ettiklerini hatırlattı.


Eroğlu, o dönemde ilk turizm hareketlerini başlatarak belli bölgeleri turizm bölgesi ilan ettiklerini ve değişik bölgelerde 5 yıldızlı oteller yapmaya başladıklarını anımsatarak, "15 bin yatak kapasitesine ulaştık. Yeterli mi, değil. Daha turizm yatırımına ihtiyaç var" diye konuştu. 


KKTC’de sorunların başında işsizliğin geldiğini, bu tip yatırımların istihdam yarattığına değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, üniversiteleri ilk kurduklarında bunun bir başlangıç olduğunu söylediklerini ve bugün 78 bin civarında öğrenci kabul ettiklerini vurguladı.


Eroğlu, 48 ay içerisinde yeni havalimanına kavuşmayı umduklarını dile getirerek, herkese hayırlı olmasını temenni etti.


10 milyon yolcu hedefleniyor


Projeyle, Ercan Havalimanı'nda 157 bin metrekarelik kapalı alan oluşturulacak, 8 körük ile 18 açık uçak park yeri hizmete girecek. Yıllık 10 milyon yolcu kapasitesine ulaşılması hedeflenirken, eski pistin uzunluğu 3,2 kilometreye çıkarılacak ve yeni bir pist daha yapılacak. 


Proje dahilinde bin 500 araçlık kapalı ve bin 500 araçlık açık park yerlerinin yanı sıra CIP ve VIP bölümleri de yeni terminal içinde yer alacak. Yeni terminalde ayrıca yeni hizmet binaları yapılarak, yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam olanağı sağlanacak. 


Türkiye Kıbrıs'ı çok önemsiyor


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs’ı çok önemsediğini belirterek, "KKTC'ye ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan güçlenmesi için bütün desteğimizi veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz" dedi. 


İki günlük resmi temasları çerçevesinde KKTC'de bulunan Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ında bir araya geldi. Görüşmede, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör hazır bulundu. 


Bülent Arınç, yaptığı konuşmada, ziyaretin çalışma ziyareti niteliğinde olduğunu belirterek, hükümetin Kıbrıs Türk halkı ve hükümetiyle dayanışma içinde olduğunu kaydetti.


Türkiye’den gelen teknik heyetin, yaklaşık dört gündür programların uygulanması konusunda gözden geçirme çalışması yaptığını söyleyen Arınç, KKTC hükümetiyle birlikte yapılan sözleşme gereğince mali yardım ve diğer konularda desteklerini sürdürdüklerini belirtti.


"Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ı çok önemsediğine" dikkati çeken Arınç, KKTC'ye ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan güçlenmesi için bütün desteklerini verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini vurguladı. 


"Kuzey Kıbrıs kapsamlı barış için büyük kararlılık gösterdi"


Kapsamlı bir barışa ulaşabilmek için Kuzey Kıbrıs tarafının büyük bir kararlılık gösterdiğini, masada kalmaya, çözüm sürecini sonuçlandırmaya önem verdiğini söyleyen Arınç, Rum kesimi için aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını belirtti.


"Bu kararlılığımız neticesinde de bu kapsamlı görüşmelerin güçlü bir şekilde devam etmesini, öncelikle başlamasını ve sonuca ulaşmayı arzu ederiz" diyen Arınç, "Herşey bu sürecin tamamlanmasına bağlı değil. Biz onun öncesinde de Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik ve toplumsal açıdan güçlenmesini, yatırımların artmasını, büyümesini, istihdam sorununun çözümlenmesini ve Türkiye’nin yapabileceği katkıları azami ölçüde yapmasını önemsiyoruz" diye konuştu.


KKTC’nin iki ana sektörü bulunduğunu, bunların turizm ve eğitim olduğunu söyleyen Arınç, turizm ve eğitim için ulaşımın çok önemli olduğunu kaydetti.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın adaya gelmesini ve hükümetle istişare içinde olmasının çok önemli olduğunu belirterek, sorunları paylaşmak ve temaslarını sürdürmekten büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.


Proje ve yatırımların hayata geçmeye başladığı safhada hareketliliğin de başladığını söyleyen Eroğlu, bununla birlikte istihdam sorununda azalma imkanı doğduğunu kaydetti.


Üniversiteli işsiz sorununun, ülkenin önemli sorunları arasında yer aldığına işaret eden Eroğlu, yeni yatırımlarla bu sorunun asgariye indirilebileceğini belirtti.


Bölgenin "ateş çemberi" olduğu bir zamanda KKTC'de huzur ve güven içinde olduklarını söyleyen Eroğlu, "Akdeniz havzasının en sakin ve huzurlu ülkesi pozisyonundayız. Bunun için Anavatan Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Anavatan Türkiye ile her zaman işbirliği içinde olmaktan onur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.


AAÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, Satışa çıkacak projelerKKTC yatırımları , KKTC yeni havaalanı projesi , KKTC havaalanı , Ercan Havalimanı , kktc bülent arınç konuşması , Derviş Eroğlu kimdir ,