17 / 06 / 2024

Vergide yapılandırma fırsatı davaları ortadan kaldırdı!

Vergide yapılandırma fırsatı davaları ortadan kaldırdı!

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin AA muhabirine yaptığı açıklamada 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Kanun kapsamında İzmir'de önemli bir aşamaya ulaşıldığını bildirdi. Yapılandırmanın 10 bin dosyalık dava yükünün ortadan kalktığını söyledi.


İzmir Vergi Dairesi Başkanı , İzmir'de yeniden yapılandırma kapsamındaki vergi borçlarının yarısından fazlasının yapılandırılmasıyla mahkemeler üzerindeki 10 bin dosyalık dava yükünün ortadan kalktığını söyledi.


Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Kanun kapsamında İzmir'de önemli bir aşamaya ulaşıldığını bildirdi.


Borçlu mükellefler için önemli fırsatlar sunan yapılandırmaya başvuruların memnuniyet verici olduğunu dile getiren Engin, 15 Kasım 2016 itibarıyla kapsam içindeki 996 bin 98 borçlu mükelleften 348 bin 674'inin başvurduğunu ifade etti.


Engin, vergilendirmeye konu 15 milyar 341 milyon liralık ana para, faiz ve gecikme borcunun 4 milyar 286 milyon 919 bin lirasının yapılandırıldığını aktararak, "Burada yüzde 25 gibi bir oran gözükse de faiz ve gecikme zamları ayrıştırıldığında yaklaşık 8 milyar liralık vergi aslının bugün itibarıyla yarısından fazlasının yapılandırıldığını görüyoruz. Kalan sürede daha güzel rakamlara ulaşacağız çünkü mükellefimiz genelde son günleri bekliyor." dedi.


Mükelleflerin yüzde 49'unun 18 taksitte ödemeyi tercih ettiğini, yüzde 21'inin ise peşin ödediğini, bu sayede kasaya giren miktarın 150 milyon liraya ulaştığını dile getiren Engin, mükellef sayısı açısından en önemli yoğunluğun idari para cezası, trafik cezası, öğrenim kredisi borçlarında görüldüğünü söyledi.


"SIKINTILI SÜREÇ BİTİYOR"

Yapılandırma sayesinde hem vatandaşın hem kurumların rahatladığını, vergi dairesi, mahkemeler ve mükelleflerin iş yükünün önemli ölçüde hafiflediğini dile getiren Engin, yeniden yapılandırılan vergi borçları sayesinde İzmir'deki mahkemelerde görülen 2 bin 378 dava ile dava sürecini bekleyen 7 bin 258 dosyanın mahkemeye gitmeden kapandığını ifade etti.Mahkemelerin üzerinden yaklaşık 10 bin dosyalık yükün kalkmasının önemli olduğuna işaret eden Engin, şöyle konuştu:


"Vergi inceleme raporu sonucunda dava açma yolunu seçtiğinizde bu, 3 ile 5 yıl arasında sürüyor. Vergi alacağına dava açmanız takibatı durdurmuyor, vergi dairesi haciz işlemlerini uyguluyor, mal varlığına el koyuyor. 'Borcu yoktur' kağıdı alamıyorsunuz. Bu süreçte mükellef sıkıntılı bir süreç geçiriyor. Cezalardan kurtulup vergi aslının yüzde 50'sini ödeyerek önünüzü açmış oluyorsunuz. Mükellefin de borcu nedeniyle yatırım yapamaz duruma geldiği göz önüne alınırsa yapılandırmanın ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Yapılandırmayla suya bir taş atıldı. Bu halka halka yayılarak ekonominin geneline tesir edecek."


Engin, yapılandırmanın vergi borçlarına önemli oranda indirim imkanı getirdiğini, önceki yapılandırmalara göre daha yüksek bir katılım beklediklerini belirterek, borcu olan tüm mükelleflerin başvurusunu beklediklerini dile getirdi.


Yapılandırmayla gecikme ceza ve faizlerinin yanı sıra vergi aslının yüzde 50'si ile yüzde 80'i arasında silinmesinin söz konusu olduğuna dikkati çeken Engin, "İzmir'de 12 milyon lira vergi borcu bulunan ve yapılandırmaya başvuran bir mükellefimizin borcu 3 milyon liraya indi, başka bir mükellefimizin de 52 bin lira borcu olan borcu 20 bin liraya indi. Borçlu mükelleflerin bu imkandan yararlanmasını istiyoruz. Tüm vatandaşlarımızın e-devlet şifresiyle internetten vergi borcu olup olmadığını kontrol etmesini öneriyoruz." diye konuştu.


AA