Altın neden yükseliyor?

 Altın neden yükseliyor?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Türkiye’de en iyi yatırım araçlarından biri olarak görülen altının neden yükseldiğini kaleme aldı.Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, resmi twitter adresi @TebernKireci1'nden yaptığı analizde Türkiye'de en iyi yatırım araçlarından biri olarak görülen altının neden yükseldiğini kaleme aldı.


 Altın neden yükseliyor?


1) Merkez bankaları dolar satıyor. Yerine altın alıyor. Merkez Bankalarının rezerv dağılım açıklamalarını fazla ciddiye almayın. Özellikle Japonya, Çin ve Rus merkez bankaları fiziki altın topluyor.

2) Yatırım bankaları ve fonlar dünyada 3 bölgede savaş çıkacağını düşünüyor. Ellerindeki paraları altına gömüyor.

3) Ortadoğu ve Önasya'da İran-İsral-ABD, Pasifik'te Çin-ABD ve Asya'da Hindistan ve Pakistan başlıca gerilim bölgeleri. Altının yükselmesindeki etken bu 3 bölgedeki savaş potansiyeli.

4) Merkez bankaları 2008'den beri altın alıyor. Ama çaktırmadan. Onstaki son dönemdeki yükselişin nedeni uzakdoğu kökenli matematiği bir kenara bırakan alımlar. Klasik uzakdoğulu alımı.

5) Yılın son çeyreğinden itibaren dünya tarihinin en dengesiz dönemlerinden birine gireceğiz. Buna hazırlanın. Herhangi bir yatırım enstrümanında ummadık sert hareketlerle karşılaşabiliriz.

6) Ticaret savaşlarına ilave olarak kur savaşları sahnede. Bu savaşın kazananı olmaz. Ama kaybedeni ABD olacak.

7) Dünya sanal para hamlesine hazırlanıyor. Dünyanın sanal paraya doğru hareketi sürerken bu işin kaybedeni ABD Doları olacak. Doların rezerv baa özelliği bitecek.

8) Dolar rezerv para özelliğini kaybetmeye başladığı için altın yükseliyor. Dolardan çıkan para fiziki altına akıyor.

9) Altın tarih boyunca hiç olmadığı kadar büyük altın alım dalgası ile karşı karşıya.

10) Bu alım dalgası nereye kadar sürecek? Bir sonraki analizimizde.


Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın