Yapı kullanma izin belgesi ne demek?


Yapı kullanma izin belgesi ne demek?

İskan belgesi olarak da bilinen yapı kullanma izin belgesi, belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından veriliyor.Peki yapı kullanma izin belgesi ne demek?Yapı kullanma izin belgesi ne demek?

Yapı kullanma izin belgesi, ruhsatlı bir projenin, inşaat çalışmaları bittikten sonra, söz konusu yapıda oturumun başlaması için binanın sahip olması gereken belge olarak ifade ediliyor. Söz konusu belge iskan belgesi ve oturma izni belgesi olarak da tanımlanıyor.


Yapı kullanma izin belgesinin alınması için yapının ruhsatlı olması ve inşaatın tamamlanması gerekiyor. Tamamlanmayan ve ruhsatı olmayan binalara yapı kullanma izin belgesi verilmiyor. 


Yapı kullanma izin belgesi olmayan binalarda oturuma da yasal olarak izin verilmiyor. Ayrıca yapı kullanma izin belgesi olmayan yapılarda oturan kimseleri ciddi yaptırımlar beklediği gibi, elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin faturaları da yüksek fiyat tarifesinden hesaplanıyor.


Söz konusu belgenin alınması için, mülkiyet sahibinin bağlı oldukları belediyeye gerekli evraklarla  müracaat etmesi gerekiyor.


İskan almak için gerekli evraklar  şu şekilde sıralanıyor.

-Yapı Kullanma İzni istemi içeren dilekçe,

-Tapu kaydı bilgileri,

-Vergi Dairesi'nden İlişki Kesme Belgesi, 

-Dış Kanal Belgesi (İZSU), 

-Telekom Olur Yazısı,

-Proje Müellifleri Raporu, 

-Yapı Denetim Kuruluşu'nun Raporu, 

-Cephe fotoğrafları – (13/18 cm),

-Emlak/Çevre Temizlik Vergisi Yoktur Yazısı,

-SSK'dan alınan Borcu Yoktur Belgesi.


Bu sıralanan evraklar kurumdan kuruma değişiklik gösteriyor. Bu nedenle bağlı bulunulan belediyeden yapı kullanma izin belgesi için gerekli evrakların neler olduğunun öğrenilmesi, buna göre belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimlerine başvurulması gerekiyor.

Yapı kullanım izin belgesi kaç para?

Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.comÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeleryapı kullanma izin belgesi ne demek , yapı kullanma izin belgesi ne demektir , yapı kullanma izin belgesi nedir , yapı kullanma izni belgesi nedir , yapı kullanma izin belgesine kimler imza atar , Yapı kullanma izin belgesi ne işe yarar ,