03 / 03 / 2024

ÜFE oranları Kasım 2017!

 ÜFE oranları Kasım 2017!

Ekim ayına ait enflasyon oranları, bugün açıklandı. Açıklanan bu oranlar Kasım ayı kira hesaplamalarında kullanılıyor. İşte ÜFE oranları Kasım 2017..


TÜİK tarafından her ay açıklanan ÜFE oranları, kira artış hesapamasında kullanılıyor. Açıklanan ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak kira bedeline zam yapılıyor. 


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.  


Ekim  ayına ait enflasyon oranları, bugün açıklandı. Açıklanan bu oranlar Kasım ayı kira hesaplamalarında kullanılıyor. ÜFE oranları şu şekilde sıralanıyor:


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ekim 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,71 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %1,71, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,66 bir önceki yılın aynı ayına göre %17,28 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,47 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %2,11, imalat sanayi sektöründe %1,68, elektrik ve gaz sektöründe %2,1 ve su sektöründe %0,35 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; %10,15 ile ham petrol ve doğal gaz, %7,63 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %3,54 ile ana metallerde gerçekleşti. Buna karşılık gıda ürünleri %0,48 ve temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları %0,01 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Ekim ayında aylık en fazla artış enerji mallarında ve yıllık en fazla artış da ara mallarında gerçekleşti.Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com