Kira artış oranları 4 Haziran'da belli olacak!


 Kira artış oranları 4 Haziran'da belli olacak!

Kira artış oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Haziran ayında yapılacak kira zam oranları ise TÜİK tarafından 4 Haziran'da açıklanacak..Konut ve işyeri kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Kanunen bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira artış oranlarını her ay Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyor. Geçtiğimiz ay TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,36 artış gösterdi. 


Yukarıdaki oranlardan on iki aylık veriler kullanılarak kiraya zam yapılıyor. Buna göre mal sahipleri meskendeki kiracısına yüzde 15,36 oranında zam yapıldı.


Haziran ayına ait kira artış oranları ise TÜİK tarafından 4 Haziran'da açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Konuttimes.com


Kira artış oranları haziran 2018 , Kira zam oranları haziran 2018 , haziran ayı kira artış oranları ,