13 / 07 / 2024

Kira artış oranı Nisan 2017!

Kira artış oranı Nisan 2017!

Kira sözleşmesi Nisan ayında yenilenen kiracılara bu ay zam yapılacak. Kiracıya yapılacak zam oranı TÜİK tarafından açıklandı. İşte kira artış oranı Nisan 2017...


Kira sözleşmesi Nisan ayında yenilenen kiracılara bu ay kira zammı yapılacak. Bu zam oranı, dönemin ÜFE oranlarından yüksek olamıyor. Bu oranlar ise her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.

 

Ancak bu kural yalnız meskenlerde uygulanıyor. İşyeri kiralamalarında 2020 yılına kadar  kiracıya sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Kira artış hesaplamalarında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. Bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Nisan ayı yeni zam oranı yüzde 6,89      oldu. Kira artış oranları enflasyon verileri şu şekilde;


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,04 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,09 ve on iki aylık ortalamalara göre %6,89 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,37 artış, imalat sanayi sektöründe %1,35 artış, elektrik ve gaz sektöründe %2,69 düşüş ve su sektöründe %0,66 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış temel eczacılık ürünleri ve müstahzarlarında gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; %6,84 ile temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları, %3,73 ile diğer ulaşım araçları ve tütün ürünleri sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri %4,39, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme %2,69 ve ham petrol ve doğal gaz %0,44 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Mart ayında aylık ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com