Kerpiç nedir?

Dünya oluşumundan sonra yeryüzünde insanoğlunun kullandığı ilk yapı malzemesi olarak bilinen kerpiç nedir? İşte yanıtı...Kerpiç nedir? 


Kasaba ve köy gibi kırsal kesimde kullanılan yapı malzemesidir.  Kerpiç, Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre; “duvar örmekte kullanılmak için kalıplara dökülüp güneşte kurutulmuş saman ve balçık karışımı ilkel tuğla”dır.


Kerpiç, balçıktan yapılan ve pişirilmek yerine kurutularak sertleşmesi sağlanan yapı malzemesi. Kerpiç yapmak için özlendirilmiş balçık kalıplara dökülür. Arasına saman sapı gibi çamuru bir arada tutmaya yarayan başka malzemeler de karıştırılabilir. Önce gölgede, sonra da güneşte kurutularak sertleştirilir.


Kerpiç neden tercih edilir? 


Kerpiç, duvar örmek için kullanılmak üzere tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulmuş balçıktır. Kerpiç, daha çok köy evlerinin yapımında kullanılır. Hem iktisadi bakımdan ucuz, hem de kışın sıcak tuttuğu için tercih edilir. Bir çeşit pişirilmemiş tuğla gibidir.Kerpiç nedir , Kerpiç ne demektir , Kerpiç ne demek , Kerpiç kullanımı , neden Kerpiç kullanılır , Kerpiç neden tercih edilir , Kerpiç tanımı ,

Benzer Haberler