İlk kez ev alana devlet desteği nasıl olacak?


İlk kez ev alana devlet desteği nasıl olacak?

Devlet, ilk kez konut almak için para biriktirecek kişilere finansal destek sağlıyor. Peki ilk kez ev alana devlet desteği nasıl olacak? diyorsanız işte yanıtı...İlk kez ev alana devlet desteği nasıl olacak?

Konut devlet desteği, Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik gereğince devlet, ilk kez konut almak için para biriktirecekkişilere finansal destek sağlıyor. Peki ilk kez ev alana devlet desteği nasıl olacak? diyorsanız işte yanıtı...


İlk ev alacaklara devlet yardımı hakkında yönetmelik yayım tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe giriyor. Buna göre, ilk ev alacaklara devlet desteği yürürlük tarihi: 28 Ağustos 2016 belirleniyor.


Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar, kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar, konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar için devlet desteği başvurusunda bulunabiliyor. Bunun dışındaki evler için devlet desteği alınamıyor.


Başvurusu sahibinin devlet desteği alabilmeleri için konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması gerekiyor.


Devlet katkısı minimum 36 ay için birikimin yüzde 15'i oranında veriliyor. Fakat bu süre için verilecek destek 13 bin TL'den yüksek olamıyor.


Verilecek maksimum devlet katkısı ise, 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'si oluyor. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemiyor.

Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik 2016!

Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.comİlk kez ev alana devlet desteği nasıl olacak , İlk kez ev alana devlet desteği , İlk kez ev alana devlet desteği nasıl olur , İlk kez ev alana devlet yardımı , İlk kez ev alana devlet katkısı , İlk kez ev alana devlet teşviği ,