18 / 07 / 2024

2018 Torba Yasa'da neler var? İşte tam metni!

 2018 Torba Yasa'da neler var? İşte tam metni!

Vergi kanunları olmak üzere birçok kanunda değişiklik yapan torba yasa Maliye Bakanlığı tarafından hazırlayıp Meclis'e sunuldu..Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı TBMM'ye sunuldu. Ekonomideki teşviklerin, yeni düzenlemelerin bir an önce devreye girmesi için hepsi bir torba tasarıda toplanıyor. Hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü torba tasarının büyüklüğü şimdiden 80 maddeye ulaştı. 


Torba yasada öne çıkan düzenlemeler şöyle:


Yasayla 5 bin ilave sözleşmeli öğretmen alınacak.

Terörle mücadelede ölen sivillerin yakınlarına 2 kadro verilecek.

Maden kazalarında ölenlerin yasınlarına devlette 1 kadro verilecek.

Bireysel emeklilikte cayma süresi 3 kata kadar artırılacak.

Yeni torba yasayla istihdam artışı için teşvik verilecek.

Asgari ücret vergi diliminden etkilenmeyecek.

Kaçak madencilik yapana hapis cezası geliyor.

 Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarı ile ilgili Ağbal şunları kaydetti:


2019 SONUNA KADAR KDV İSTİSNASI


"Tasarı ile yatırım, üretim, ihracat, Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetleri teşvik edilecek. Tasarı ile sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin yatırım teşvik belgesi aranmaksızın imalat sanayiinde kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 2019 sonuna kadar KDV istisnası getiriliyor. OSB'ler ve küçük sanayi sitelerince yapılan veya yaptırılan; altyapı yatırımları ile küçük sanayi sitelerince işyeri yapımına yönelik kendilerine yapılacak mal teslimi ve hizmet ifalarında KDV'den istisna öngörülüyor.


KONUT HESABINDA DEVLET KATKISI 20 BİN TL'YE ÇIKACAK


Mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması için, devlet katkısı tutarı 15 bin TL'den 20 bin TL'ye, yüzde 20 olan azami devlet katkısı yüzde 25'e çıkarılıyor."2018 Torba Kanun Tasarısının Metni için tıklayın