Trump'ın başkanlığı Amerika hapishane sahiplerine yaradı!


Trump'ın başkanlığı Amerika hapishane sahiplerine yaradı!

Donald Trump'ın ABD'nin 45. başkanı seçilmesi sonrası Fortune dergisinin haberine göre, ABD'de özel hapishane sahibi ve işletmecisi en büyük şirketlerden biri olan Corrections Corporations of America'nın hisselerindeki artış yüzde 40'lara yaklaştı.Donald Trump'ın ABD'nin 45. başkanı seçilmesi sonrası ülkede özel işletmeli hapishanelerin hisseleri tırmanışa geçti.


Fortune dergisinin haberine göre, ABD'de özel hapishane sahibi ve işletmecisi en büyük şirketlerden biri olan Corrections Corporations of America'nın hisselerindeki artış yüzde 40'lara yaklaştı.


Diğer bir hapishane sahibi ve işletmecisi GEO Group'un hisselerinde ise yüzde 21'den fazla artış yaşandı.


"Donald Trump başkan seçildiğinden beri Hillary Clinton'ı cezaevine koyup koymayacağını henüz açıklamadı" diyen Fortune dergisi, hapishane hisselerini "borsada günün kazananı" şeklinde nitelendirdi.


Trump seçim kampanyası sırasında Clinton'ın elektronik posta soruşturması kapsamında suç işlediğini söylemiş ve Demokrat Parti'nin adayını hapse attırmakla tehdit etmişti.


Clinton özel işletmeli hapishaneleri kapatacaktı

Fortune'a göre özel hapishane hisselerindeki artış sadece Trump'ın kazanmasına bir tepki değil, aynı zamanda Clinton'ın yenilgisine bir yanıt.


ABD Başkanı Barack Obama ve Adalet Bakanlığı Ağustos ayında federal hükümetin özel işletmeli hapishanelerin kullanımını bırakacağını açıklamıştı.


Trump'ın rakibi, Demokrat aday Hillary Clinton da kararı desteklemişti.Business Insider'ın haberine göre, Compass Point isimli aracı kurum yaptığı yazılı açıklamada "Kâr amacı güden hapishane endüstrisinin Clinton'lı bir Beyaz Saray yönetimi altında olumsuz başlıklar ve kalıcı olarak kontrat belirsizliği ile karşı karşıya kalması muhtemeldi, ancak göç ve suça verdiği önem göz önüne alındığında Trump yönetiminin daha destekleyici olması bekleniyor" dedi.


Meksika zenginleri para kaybediyor

Öte yandan Bloomberg'ün haberine göre Trump'ın zaferi sonrası Meksika'nın en zenginleri para kaybediyor.


Dünyanın beşinci, Meksika'nın ise en zengin kişisi Carlos Slim'in serveti, Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından 5,1 milyon dolar azaldı.


Seçimleri takiben Meksika Pesosu'nun yüzde 12 değer kaybetmesinin ardından, Slim'in serveti yüzde 9,2 erozyona uğradı.


 TrumpTrump, seçilirse yasa dışı göçü engellemek için ABD'nin Meksika sınırına duvar öreceğini açıklamıştı.


Kredi derecelendirme kuruluşu Standardabd yeni başkanı Trump donald , Trump özel hapishane hisseleri , abd borsası son durum ,