TİKA Azerbaycan'da iki yeni eğitim merkezi açtı!


 TİKA Azerbaycan'da iki yeni eğitim merkezi açtı!

Bakü'deki sivil toplum kuruluşlarına yönelik Kaynak ve Eğitim Merkezi'nin açılış törenine AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Destek Fonu Başkanı Milletvekili Azay Guliyev ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.TİKA, sivil toplum kuruluşu ve gençlere yönelik iki eğitim merkezi kurdu. Guliyev, açılışı yapılan merkezin Azerbaycan sivil toplum kuruluşlarının gelişimine, doğru proje yapmalarına, serbest çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını söyledi.


Bakü'deki sivil toplum kuruluşlarına yönelik Kaynak ve Eğitim Merkezi'nin açılış törenine AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Destek Fonu Başkanı Milletvekili Azay Guliyev ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. 


Guliyev, açılışı yapılan merkezin Azerbaycan sivil toplum kuruluşlarının gelişimine, doğru proje yapmalarına, serbest çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Bakü'de çok sayıda sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Guliyev, bunların birçoğunun ofisinin olmadığını ve istedikleri takdirde yeni merkezi kullanabileceklerini belirtti. Merkezin bir yıl önce kendileri tarafından oluşturulduğunu hatırlatan Guliyev, araç ve gereçleri temin ettikleri için TİKA yetkililerine teşekkür etti. 


Milletvekili İsmail Güneş ise TİKA'nın faaliyetlerinden ve hükümetin bu kuruma verdiği desteklerden bahsederek, amaçlarının mağdur olan ülkelere yardımcı olmak ve tecrübe paylaşımında bulunmak olduğunu aktardı. TİKA çalışanlarının dünyanın birçok ülkesinde canı gönülden çalışarak başarılı işler yaptığını ifade eden Güneş, Bakü'de açılan merkez için de TİKA yetkililerine teşekkürlerini iletti. 


TİKA Başkan Yardımcısı Er de Azerbaycan'daki sivil toplum kuruluşu temsilcilerini eğitmeyi ve daha sonra Türk sivil toplum kuruluşlarıyla Türkiye'nin birikimini üçüncü ülkelere yaymak istediklerini bildirdi. 


Kaynak ve Eğitim Merkezi'nin bilgisayar, masa, sandalye, akıllı tahta gibi tüm araç ve gereçlerinin TİKA tarafından sağlandığı, fiziki altyapısının hazırlanmasının yanında faaliyet altyapısıyla ilgili desteğin de TİKA tarafından sağlanacağı belirtildi. 


- Şeki'ye gençlik merkezi -


TİKA tarafından Azerbaycan'ın Şeki bölgesinde de Şeki Gençlik Merkezi Meslek Kursları isimli bir eğitim merkezi kuruldu. 


Burada "Yün Bahçe" isimli bir proje kapsamında bölgenin yünlerinin değerlendirilmesi için çalışma kursu olacağı, ayrıca bilgisayar, İngilizce ve ebru kurslarının da verileceği belirtildi. 


Tadilat ve araç gereçlerinin tamamının TİKA tarafından karşılandığı bildirilen merkezin yakında açılacağı bilgisi verildi. 


Ayrıca, TİKA Bakü Koordinatörlüğü'nün başlattığı "Her Mevsim Bir Işık Projesi" kapsamında düzenlenen  Mehmet Akif Ersoy kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı. 


Bakü Türk Anadolu Lisesi'ndeki törende ödülleri Ak Parti Uşak Milletvekili Güneş, TİKA Başkan Yardımcısı Er takdim etti. 


Tören kapsamında lise öğrencileri tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü anma etkinliği de düzenlendi.AAÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleriTİKA Azerbaycanda iki yeni eğitim merkezi açtı , TİKA Azerbaycan , TİKA Azerbaycan eğitim merkezi ,