Mehmet Oğuz'un tasarlandığo çok amaçlı lavabo ödül aldı!


Mehmet Oğuz'un tasarlandığo çok amaçlı lavabo ödül aldı!

Türkiye seramik sektörünün uluslararası rekabet gücünü artıracak genç tasarımcıları keşfetmek amacıyla düzenlediği Seramik Tasarım Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Tek lavabo görünümündeki çok amaçlı lavabo ödülü kaptı...Türkiye seramik sektörünün uluslararası rekabet gücünü artıracak genç tasarımcıları keşfetmek amacıyla düzenlediği Seramik Tasarım Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Sağlık gereçleri kategorisinde birinci olan Mehmet Oğuz, tek lavabo görünümü altında el-ayak yıkamaya ve çocukların kullanımına uygun üç ayrı bölümden oluşan çalışması için patent alacak.


İhracatta dünya üçüncüsü olan seramik sektörünün Türkiye’de ilk kez düzenlediği tasarım yarışmasının ödülleri, dün kapılarını açan 26. Uluslararası Unicera Seramik, Banyo ve Mutfak Fuarı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.


İki kategoride sekiz ödülün verildiği ve toplamda 100 bin TL para ödülünün dağıtıldığı Seramik Tasarım Yarışması’nda, sağlık gereçleri alanında Mehmet Oğuz, kaplama malzemelerinde ise Emin Ercan birinciliğe layık görüldü.


Mehmet Oğuz, tek ayaklı lavabo görünümü altında üç farklı bölümden oluşan tasarımı ile seramik sağlık gereçleri alanında bir ilke imza attı. Fonksiyonel yapısı ile dikkat çeken ve kullanım alanı bakımından tasarruf sağlayan lavabo, yetişkin ve çocuklara özel olarak tasarlandı. Ödüllü tasarım, tek ayaklı lavabo görünümü altında yanlara doğru açılan üç ayrı bölümden oluşuyor. Üst lavabo yetişkinlerin kullanımına sunulurken, yana doğru açılan en alt lavabo hem küçük çocukların kolaylıkla erişimine olanak tanıyor, hem de yetişkinlerin ayak yıkamasına uygun bir yapı sergiliyor. Yine yana açılabilen orta bölüm ise çekmece işlevi görüyor. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu olan ve İtalya’da yüksek lisans yapan Oğuz, sektörde fark yaratan bu çalışması için patent başvurusunda bulunacak.


Seramik kaplama malzemeleri birincisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Emin Ercan’ın karo tasarımı ise sade, şık ve fonksiyonel olması ile öne çıkıyor. Ercan’ın oturma ve yatak odalarına yönelik karo tasarımı, barındırdığı girinti ve çıkıntılarla ışık gölge oyunları oluşturan ve üç boyut algısı yaratan özellikleri nedeniyle ödüle layık görüldü. 

 

300’e yakın başvuru oldu

Geçen yıl 1 milyar 76 milyon dolar ihracatı ile ülke ekonomisine net döviz girdisi sağlayan sektörler arasında yer alan seramik, Türkiye’nin bu alanda uluslararası rekabet gücünü artıracak genç tasarımcıları keşfetmek amacıyla bu yıl ilk kez Seramik Tasarım Yarışması düzenledi.


Yaklaşık 300 kişinin başvuruda bulunduğu ve toplam 100 bin TL para ödülünün dağıtıldığı yarışmada, seramik sağlık gereçlerinde dereceye giren diğer isimler; İlayda Karabatak, Koray Benli ve İbrahim Özen; seramik kaplama malzemelerinde ise Gamze Baylan, Gülben Şanlı ve Berna Çapraz oldu.Hürriyetmehmet oğuz lavabo tasarımı , çok amaçlı lavabo ödülü , ilginç lavabo tasarımları , değişik lavabo tasarımları , Seramik Tasarım Yarışması sonucu , değişik lavabolar ,