02 / 10 / 2022

Kirada TL'ye geçme çağrısına AVM’ler uymadı!

Kirada TL'ye geçme çağrısına AVM’ler uymadı!

Döviz kurlarındaki dalgalanmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yaptığı "Kiraları TL'yle alın" çağrısına birçok AVM uymadı.


Döviz kurundaki dalgalanmanın ardından “TL’yle kiraya geçilsin” çağrısı AVM’de tutmadı. AVM’ler TL’ye geçmek yerine kiracısına kuru sabitleme ve indirim sözü verdi.


Döviz kurlarındaki dalgalanmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yaptığı "Kiraları TL'yle alın" çağrısına birçok AVM uymadı. Geçen hafta salı günü olağanüstü toplanan AVM yatırımcıları dün de Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Ankara'da bir araya geldi. Edinilen bilgilere göre, AVM yatırımcıları markalara üçer aylık periyotlarla destek verecek. Ancak kirada TL'ye dönmek yerine kuru sabitleyecek veya indirime gidecek. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Gümrük Bakanı Tüfenkci, "Bazı AVM'lerimiz döviz kurunu sabitlemişlerdi. Önümüzdeki dönemde kimisi indirerek, kimisi kendi bütçeleri içinde kiracılara indirim yaparak destek vermeyi düşünüyorlar" dedi. Türk ekonominin büyümeye devam etmesi için herkesin sorumluluk alması gerektiğine dikkati çeken Tüfenkci, yatırımcıları rahatsız edecek veya onlara ilave yük getirecek bir uygulamanın içerisinde bulunmalarının mümkün olmadığını kaydetti.


AVM'LERİN YÜZDE 65'İ KURU SABİTLEDİ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü ise, her AVM'nin bu zor dönemde markalara destek vereceğini belirterek, "Kimisi kira indirimi kimisi kur fikslemesi yapacak. Bu zor dönemi beraber el ele aşacağız" dedi. Bakanla görüşmeden önce aralarında destek kararı aldıklarının altını çizen Belgü, şimdiden AVM'lerin yüzde 65'inin kuru fikslediğini, diğerlerinin ise kira indirimine gitmeye başladığını ifade etti.


Sabah