19 / 07 / 2024

Çiftçilerin yüzde 82'si Hazine arazilerine başvurdu!

 Çiftçilerin yüzde 82'si Hazine arazilerine başvurdu!

Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Kurum çiftçilerin yüzde 82'si Hazine arazilerine başvurduğunu belirtti..


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurum, "Bu düzenleme yaklaşık 218 bin çiftçimizi kapsamaktaydı ve 180 bin çiftçimiz bu tarihi fırsattan yararlanmak için başvuruda bulundu. Böylece yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başvuru gerçekleşmiş oldu" dedi.


Bakan Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin, ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacakları uygulamaya başvuruların tamamlandığını belirtti.


En çok talep Adana'dan 


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre illere göre başvuru rakamlarını açıklayan Bakan Kurum, "En çok talep 14 bin başvuruyla Adana'dan geldi. Adana'yı 10 bin 200 başvuruyla Hatay, 8 bin 900 başvuruyla Konya, 8 bin 730 başvuruyla  İzmir  ve 7 bin 830 başvuruyla Muğla takip etti" diye konuştu.


3 bin kişinin kiralama işlemi tamamlandı


Başvuruların ardından sürecin nasıl işleyeceği hakkında konuşan Kurum, "Yapılan başvurular, Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandı ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımızdan 3 bininin kiralama işlemleri tamamlandı. Diğer başvurular da hızla değerlendiriliyor. İşlemler en kısa sürede sonuçlandırılacak'' dedi.


Vatandaşların başvuruları değerlendirilirken "31.12.2017 tarihinden önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanımın idarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi, ecrimisil borcunun bulunmaması" şartlarının arandığını söyleyen Kurum,  "Şartları taşıyıp taşımadıkları ile kullanımın devam edip etmediğine ilişkin olarak Milli Emlak birimlerince mahallinde gerekli tespitler yapılacak" dedi.


Kira bedellerinin ise cari yıl için belirlenen ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacağını belirten Kurum, bu bedellerin tahsilatının hasılat dönemine göre yapılacağını belirtti.