Arnavutköy'de konut hamlesi TOKİ ve KİPTAŞ ile sürüyor


Arnavutköy'de konut hamlesi TOKİ ve KİPTAŞ ile sürüyor

Son yılların gözde yatırım beldesi Arnavutköy ilçe oldu.Arsa cenneti olarak anılan Arnavutköy'de geçtiğimiz yıllarda villakentlerle başlayan konut yatırımlarına, TOKİ ve KİPTAŞ'ın yaptığı konutlar da ekleniyor. Arnavutköy'de, Taşoluk beldesinde yoğunlaşan birçok villa projesi var. Bu villa projelerinde 400-500 bin YTL'den başlayan villalar bulmak mümkün. Veya, planlı siteler içinde arsa alıp kendi evinizi yapabilirsiniz.

İstanbul'un yeni ilçelerinden biri olan Arnavutköy, alan olarak da en büyük ilçe olacak. Arnavutköy, Gaziosmanpaşa İlçesi'nden Boğazköy, Bolluca, Taşoluk, Haraççı'yı; Çatalca İlçesi'nden ise Durusu ve Hadımköy'i aldı. Taşoluk Belediyesi'ne bağlı Yeniköy ve Karaburun köyleri de Arnavutköy İlçesi'ne bağlanıyor. Yerel seçimlerle birlikte, yeni ilçelerde yerel yönetimler iş başına geçecek. TOKİ ve KİPTAŞ'ın çok önceden keşfettiği Arnavutköy, birkaç yıl önceye kadar ucuz arsa cennetiydi. TOKİ ve KİPTAŞ'ın, toplamda 2 bin konutu geçen projeleri ile bölge toplu konut anlamında da öne çıktı. Taşoluk, Haraççı ve Durusu zaten birkaç yıldır villa projeleri ile dikkat çekiyordu. Bu arada, sosyal konut projeleri farklı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Fatih'te bulunan Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde yaşayan Roman vatandaşların bir kısmı TOKİ Taşoluk Konutları'ndan ev sahibi olurken, Sulukule sakinleri Taşoluk'u sürgün yeri olarak yorumladı.

Yatırım yapılacak bölge haline geldi

Arnavutköy, yatırım açısından çok önemli bir konumda bulunuyor. Emlakçılar, "Arsa yatırımcıları akın etti. Çevre yolları da tamamlanır, projeler hayata geçerse buraları tadından yenmez" şeklinde ifadeler kullanıyor. Arsa yatırımcısının üslerinden biri olan Arnavutköy'e bağlı belde ve köylerde çok sayıda imarlı arsa bulunuyor. Bunun yanında imara açılmasını beklemeyi göze alanlar tarla yatırımı da yapıyor. Arsa fiyatları birkaç yıldır sürekli artıyor.

2006'da 50 bin YTL'ye satılan arsalar 100 bin YTL'yi geçebiliyor

Emlakçılar, son yıllarda arsa fiyatlarının bu kadar hızlı yükselmesinin sağlıklı olup olmadığı sorusuna, "Mevcut fiyatlardan alıcılar çıkıyor. Hatta pırasa gibi satılıyor" diye karşılık veriyor... Yeni çevre yollarının hemen yanındaki Arnavutköy, kuzeyden geçmesi beklenen üçüncü köprü ve bunun uzantısı olacak çevre yolları ile önemli bir merkez olacak. Üçüncü havalimanının da Arnavutköy'e yakın olacağı ileri sürülüyor.

Doğalgaza kavuşan Arnavutköy'de, İSKİ'nin atıksu projesi ile de kanalizasyon sorunu kalmıyor. İSKİ'nın atıksu projesi ile Sazlıdere ve Alibeyköy su havzaları kirlilikten kurtarılacak.
Tapu dairesi de Arnavutköy ilçe olmadan önce beldeye taşınmıştı.

Hadımköy, Arnavutköy'e bağlanıyor

Taşoluk, Haraççı, Bolluca ve Boğazköy hızla gelişiyor. Şimdi yeni beldeler ilçeye bağlanacak. Bunlardan en öne çıkanı ise Hadımköy... Hadımköy'ı dışarıda bıraktığımız zaman bile diğer beldelerde arsaların metrekare fiyatları yüzlerce doları buluyor.

Arnavutköy'de TOKİ, bin 350 konutluk, KİPTAŞ da 625 konutluk proje gerçekleştiriyor... Arsa bölgelerinde bir yıl içinde yüzde 100 değer kazananlar da var... Hadımköy dışında, Arnavutköy'da geliştirilen bazı konut projeleri şöyle:

TOKİ konutları:

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Taşoluk'ta bin 356 konut yapıyor. Taşoluk'taki konutlar, alt gelir grubuna hitap ediyor ve iki oda bir salona sahip. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) birlikte yaptığı Gaziosmanpaşa Taşoluk Alt Gelir Grubu Konutları bünyesinde kreş, 24 derslik ilköğretim okulu, 24 derslik lise, iki adet kütüphane, spor salonu, iki adet camii, ticaret merkezi ve büfeler de yer alacak.

Kiptaş Konutları:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir şirket olan KİPTAŞ, 625 adet konutu Kozlar mevkiinde yaptırıyor. Kozlar mevkii Arnavutköy merkeze yaklaşık bir kilometre uzaklıkta yer alıyor. KİPTAŞ tarafından yapılan Arnavutköy Konutları'nda 75 metre karelik daireler 51 bin, 115 metre karelik daireler 105 bin, 150 metre karelik daireler de 140 bin YTL'den satışa sunulmuştu. 75 metre karelik dairelerde 138 aya kadar uzayan taksitler 400 YTL'den başlıyor. 115 metrekarelik dairelerin taksitleri 550 YTL'den, 150 metrekarelik dairelerin taksitleri ise 750 YTL'den başlıyor.

Taşoluk Bahçeli Konakları:

Arnavutköy'de Alyans İnşaat'ın inşa ettiği Taşoluk Bahçeli Konakları'nda 103 villa bulunuyor. Projedeki her villa 475 bin YTL'den satışa çıktı. 206 dönümlük bir arazi üzerinde hayata geçirilen proje, Mecidiyeköy'e 40 dakika mesafede yer alıyor. 103 tripleks villadan meydana gelen Taşoluk Bahçeli Konakları'nda her bir konut Fatih Ormanı manzarasına sahip. Taşoluk Bahçeli Konakları'nda yer alan her villa tek tip olarak tasarlanıyor. 2 bin metrekarelik brüt arsa içinde projelendirilen villaların tamamı bin 300 metrekarelik bahçe içinde inşa edilecek. Taşoluk Bahçeli Konakları'nda yer alan villaların büyüklükleri ise 310 metrekare olacak. Projedeki villalar, radye temel üzerine inşa ediliyor. Taşoluk Bahçeli Konakları'nın çevre düzenlemesinde şelaleli yapay gölete de yer veriliyor. Peyzaj alanlarının yanı sıra çocuk oyun parklarının da bulunduğu projede tenis kortları, voleybol, basketbol ve mini futbol sahası, koşu-yürüyüş yolları da yer alıyor.

Taşoluk İnci Villaları:

İnci Villaları, toplam 23 villa yer alıyor. A tipi, havuzsuz (bodrumsuz) villaların alanı 327, B tipi havuzlu (bodrumlu) villaların alanı ise 466 metrekare. İnci Villaları'nda, spor kompleksleri, yürüyüş alanları, alışveriş merkezi de düşünüldü. İnci Villaları, kentten uzaklaşmadan doğa ile içiçe, huzurlu ve güvenli bir yaşam isteyenlere hitap ediyor. Sitede villalar hobi bahçelerine sahip olacak. Kendi bahçesinde ağaçlar, çiçekler, ormandan süzülerek gelen göl ve deniz havasını solumak isteyenlere de hitap ediyor...

Mil-Ten Milpark Konutları:

Kömür madenleri işleten Mil-Ten Grubu'nun yaptığı Milkent Evleri, villa daire ve villa konseptine sahip... Arnavutköy'e 5, Terkos Gölü'ne 12 kilometre mesafedeki Milkent Evleri'nde 168 villa daire geçtiğimiz yıllarda satışa sunulmuştu. Villalar ise ilk satışa çıktığı dönemde 300 bin YTL'nin altında fiyatlara satıldı, sonra bu rakamın üzerine çıkıldı. Milkent, şehir merkezine 35 dakika uzaklıkta.

Mil-Ten Durusu Evleri:

Mil-Ten Yapı'nın ikinci projesi de Durusu Evleri. Durusu Evleri de doğayla iç içe villalardan oluşacak. Proje, 25 villadan oluşuyor. Villaların her biri 5 dönüm arazi içerisinde yer alıyor.

Miltown:

Mil-Ten Grubu ayrıca, iştiraki olan Mil-Ten Yapı'nın bünyesinde, Miltown'un proje aşamasını tamamladı. Mil-Ten bu proje ile Karaburun ile Kilyos arasındaki maden sahaları üzerinde Miltown adıyla 30 bin kişinin yaşayacağı küçük bir şehir kurmayı planlıyor..Miltown'ın, Karadeniz Ekonomik İşbirliği'nin (KEİB) İstanbul'a girişi olacağı; konaklamasıyla, ticaretiyle, fuarlarıyla, yaşamıyla, konutuyla bir merkez olacağı vurgulanıyor. Bunun yanında sahil bölgelerinde çarpık yapılaşmanın dönüşümü için site ve apartman şeklinde yapılar da olacak.

“İmar planları iyi yapılırsa İstanbul'un gözbebeği oluruz”

Arnavutköy'de faaliyet gösteren Talas Emlak'ın sahibi Hasan Talas, Arnavutköy'ün İstanbul'un alan olarak en büyük ilçesi olacağını belirterek, "İlçemiz bence çok bâkir bir yer. Her taraf imara açık olabilecek yapıdı. Yeni planlar yapılacak. TOKİ'nin de KİPTAŞ'ın da bu tarafa gelişi ulaşımın rahatlaması, ilçenin iki deniz ve iki orman arasında kalması, arsanın ucuzluğu cazip olması için birer sebep" diyor.

İlçenin rant peşinde koşanlar tarafından yağmalanmasının da önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Hasan Talas, şöyle devam ediyor:

"Mükemmel bir şehir planı yapılırsa İstanbul'un gözbebeği olması muhtemel bir ilçemiz var. Önceki yapılanmaya göre olursa da göz doldurucu olmaz. Konut projeleri bizi mutlu ediyor. Şehir kültürünü kavramış insanların bölgemize gelmesine fırsat veriyor. Bir arsa alıp iki-üç senede bir kat yapayım diyenler de var. Bu düşünce derma çatma idi. Şehir kültürü de derme çatma olan insanlar yüzünden alt yapı sorunu çıkıyor. Şehir kültürü mantığı içinde olan insanların gelmesi; eğitim, kültür, şehir yerleşim kalitesini de artıracak."

590 metrekare arsa 120 bin YTL

Arnavutköy'deki projelere örnekler de veren Hasan Talas, şunları kaydediyor:

"Pegasus Villakent, Haraççı'da. Yaklaşık 500-600 dönüm arazisi var. Burada bazı sıkıntılar olmuştu. Arazilerin alımıyla ilgili davalar oldu, sıkıntı yaşandı. Ancak iyi bir proje. Taşoluk bölgesinde Osmanlı Villaları Projesi vardı. Orası da 500-600 villalık bir proje... Onun karşısında 103 villalık Taşoluk Bahçeli Konakları var. Taşoluk Belediyesi'nin karşısında Mil-Ten'in yeri var. Osmanlı Villaları, Mil-Ten, TOKİ, KİPTAŞ yatırımları bölgemiz için çok önemli. Bunlar bulundukları yere değer de katıyor. Villa fiyatları milyon dolara kadar gitmiyor. 500-600 metre arsa içinde, 400-500 bin YTL'ye orman kenarı villalar almak mümkün. Arazi alıp yapanlar ise daha ekonomik mal edebilir. İmara açık olan yerlere villalar yapılıyor. Her yer imara açık değil. Aksi halde daha çok yapılaşma olacaktı. Genelde Taşoluk, Arnavutköy, Haraççı'da imar var. İmar planlamaları bitirilirse, 500 metrekare üzerinden yapılanma olursa güzel yapılaşma olur. 2 dönüm üzerinden olması halinde de sadece zenginler gelir ve bence ona hazır değiliz. Uzun vadeli gelişme olur... Bunun yanında, villakent içinde metrekaresi 100 YTL'ye arsalar almak mümkün. Osmanıl Villaları'nın olduğu yede ise 590 metrekare arsa 120-150 bin YTL aralığında satılabiliyor. Bence en mantıklı yatırım arazi alıp imarı beklemek. 30 bin YTL'den alınar yerler imar gelince 50 bin YTL'ye mal ediliyor."Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Yeni konut projeleriarnavutköye yapılacak projeler arnavutköy toki evleri satılık daire fiyatları ne kadar arnavutköy toki TOKİ Arnavutköy TOKİ`nin Arnavutköy` deki