Facebook
Twitter
iletisim
Künye


Mersin'de konut satışları azaldı!

 Mersin'de konut satışları azaldı!
Mersin'de konut satışlarının azalmasını piyasada para dönmemesine bağlayan uzmanlar, önümüzdeki dönem bunun tersine dönebileceğini savundular. Mersin'de Hükümet projeleri ile birlikte şehrin her yerine yapılan inşaatlardaki hareketlilik satışlara yansımadı...
2013-12-05 16:11:42

Kategori : Kent Haberleri

Mersin'de Hükümet projeleri ile birlikte şehrin her yerine yapılan inşaatlardaki hareketlilik henüz satışlara yansımadı. "Konut alım talebi düştüğü, talebin düşmesinde faizlerin yükselmesi ve Kredi kullanımının zorlaşmasının etkili olduğu bildirildi. Bankalar vasıtasıyla kredi almak zorlaştı. Piyasalar 3 ay önceye göre daraldı. Krediler geri dönmemeye başlayınca bankalar kredi kullandırırken bahane üretmeye başladı. Eskiden risk kriterlerini fazla dikkate almayıp kredi veren bankalar, şimdi en ufak risk gördüklerinde kredi vermiyorlar. Yüzde 25 peşinat yerine yüzde 40 peşinat talep ediyorlar. Yüzde 40 peşinat verdiğinizde krediniz rahat onaylanıyor. 3 ay öncesine kadar kredi satmak için kendileri çabalıyordu. 

Piyasanın durgun olmasına rağmen konut fiyatlarının düşmediğini kaydeden uzmanlar, piyasadaki sıkışıklığın bir iki ay daha devam etmesi halinde yeni projeler ve ikinci ellerde düşme yaşanacağını öne sürdüler. 

Mersin'de yeni inşaatların  çok pahalı olmasına karşın söz konusu evlere olan talep, ikinci el ve daha ucuz olan konutlara nazaran daha fazla olduğu göze çarpıyor. Mersin'de yapılan konut sayısına göre, talebin de aynı oranda olması gerektiğini savunan uzmanlar, döviz piyasasının ve Borsa'nın emlak piyasası üzerinde etkili olduğunu belirttiler. 

Yeni Güney Gazetesi

Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Rss , Göl Panorama Evleri , 2014 nef kağıthane fiyatları , 16 dönüm nasıl hesaplanır , demir romance 2+1 daire fiyatları , avrupa konutları kale son durum , pasifik inşaat fatih erdoğan , tuzla 2014 konut projeleri , mavikent yeri nerede gaziantep , By concept satılık daire , kiptaş vaditepe başakşehir fiyat listesi , zorlu center residence 2014 fiyatları , Emlak Konut’un Ankara Yenimahalle ihalesi iptal! ,Mulson Yaşam Evleri, İzmir - Güzelbahçe'de yükseliyor! ,Koru Florya satış ofisi bayramda da açık olacak! ,Sparta Tower Avcılar! ,Ons İncek Residence, finalde! ,